Panikatak Ve Korku (Korkmaktan Korkmak)

Hayrettin Şahin


Panikatağın en güçlü duygusu korkudur. Endişe, kaygı, stres gibi duygular da vardır ama en şiddetlisi korku duygusudur. Panikatakta korku iki aşamada oluşur. Birinci aşamada “kalp krizi geçirme” düşüncesinin, içsel ve dışsal etkenlerin tetiklemesi ile birdenbire, durup dururken ortaya çıkan ani korkudur. Bu tür korkular genellikle somuttur. Bir koku, renk, cisim, mekan, ortam bu korkuyu tetikleyebilir. Bu korku kişiyi bunaltır.

İkinci aşamada ise birinci aşamadaki korkuya tepki gösterirsiniz. Yani korkudan korkarsınız. Birçok kişi, “Ben ölümden korkmuyorum, atak yaşmaktan korkuyorum,” der. Bu korku türü ise genellikle soyuttur. İkinci aşamada gelen korku nöbeti kişiyi haşat eder.

Hiçbir korku doğuştan gelmez. Bütün korkulan biz sonradan öğreniriz. Aslında korku duygusu faydalı bir duygudur. Doğrudan doğruya kişinin hayatta kalma güdüsüyle alakalıdır. Yani korku duygusu olmasa birkaç gün yaşayamayız. Bir kısım bilim adamı korku duygusunu araştırırken şöyle bir deney yapmışlar. 23 maymunun beynindeki korku merkezi olarak bilinen “amigdala” organını çıkarmışlar. Amigdalası alınan maymunlar laboratuvar ortamında kobra ile karşı karşıya getirilmiş. Günlük hayatta maymunlar yılandan çok korkarlar. Ama amigdalası alman bu maymunlar korku hissetmediği için gidip kobraları ellerine alıp onlarla oynamaya başlamışlar. Doğal hayatta böyle olsa hiçbir maymun yaşayamaz. Aynı şey insanlar için de geçerli. Şimdi bize kocaman kuduz bir köpek saldırsa ne yaparız? “Sevgili köpek, gel bacaklarımın tadına bak mı?” deriz. Yoksa tabana kuvvet kaçar mıyız? Tabii ki kaçmayı tercih ederiz. Çünkü biyolojik gerçekliğimiz bunu gerektiriyor. Ama bu korku duygusu aşırı yüklenirse bu sefer de hayat çekilmez hale gelir. Yani dozundaki korku duygusu sağlıklı ve gereklidir. Danışanımız kendini eve kapatmış. “Hocam, dışarı çıktığım zaman balkondan kafama saksı düşebilir. Yolda yürürken elektrik telleri kopup üzerime düşebilir. Caddede karşıdan karşıya geçerken arabanın altında kalabilirim. Kaza kurşununa maruz kalabilirim. Bir madde bağımlısı beni bıçaklayabilir. En güzeli dışarı çıkmamak,” diyor. Kendini evinde güvende hissediyor. Şimdi bu bakış açısı sağlıklı bir yapı değil. Bu korku duygusu sizin günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyor. Onun için tedavi edilmesi gerekir.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült