Panik Atak Sırasında Anımsanacak On Kural

Prof. Dr. Erhan Bayraktar


1. 
Kendinizi ölecekmiş, felç geçirecekmiş, beyin kanaması olacakmış, bayılacakmış, delirecekmiş ya da kontrolünüzü yitirip kontrolsüz bir şeyler yapacakmış gibi hissedebilirsiniz. Bunların hiç biri, kesinlikle gerçekleşmeyecektir ve bu nedenle hiçbiri önemli değildir. Bu duyumlar, bedeninizin strese karşı vermiş olduğu abartılı tepkilerden başka bir şey değildir.

2.  Bu duyumlarınızın olması, bedensel bir hastalığınız bulunduğu anlamına gelmez. Bu duyumlar sizi sıkabilir, mutsuz kılabilir fakat kesinlikle tehlikeli değildir. Asla daha kötüsü olmayacaktır.

3.  Bedeninizin bu duyumları yaşamasına izin verin. Panik atağınız doruğa ulaşırken, burnunuzdan derin bir soluk alın ve ardından yavaşça verin. Bu işlemi tekrarlayın. Panik atak sırasında ortaya çıkan bedensel duyumlarınızla mücadele etmeyin. Bunu kabul edin.

4.  Bu duyumlardan kaçmaksızın olabildiğince rahat olun. Arabanıza binip korku içinde uzaklaşmayın.

5.  Bir taraftan yaşamakta olduğunuz bedensel duyumlarınıza; kendinize neler olduğu ve bu sürecin nereye varacağına ilişkin korkunuzu daha da arttırmaktan başka hiçbir işe yaramayan yorumlarınızı katmayın. Panik atak yaşadığınız için kendinize acımayın. Olacakları kabul edin.

6.  Bedeninize gerçekten neler olduğunu düşünün. İçinizden, kendi kendinize “ölmeyeceğim”, “boğulmayacağım”, “bayılmayacağım”, “delirmeyeceğim”, “kontrolümü yitirmeyeceğim” diye tekrarlayın.

7.  Korkunuzun geçmesi için kendinize yeterince zaman tanıyın. Kesinlikle kaçmayın. Panik atak yaşayan diğer kişiler bu gücü kendilerinde bulmuşlardı. Bunu siz de başaracaksınız. Panik sırasındaki bedensel duyumlarınıza, korkunuzu daha da arttıran yorumları eklememeyi başarırsanız, korkunuz kendiliğinden sonlanacaktır.

8.  Yeni bir panik atağı, onunla baş etmek için daha önce öğrendiğiniz teknikleri uygulayacağınız bir fırsat olarak değerlendirin. Kısa bir süre sonra paniğiniz yatışacaktır. Sizde “başardım...” diyebileceksiniz. “Başardım...” diyebiliyorsanız, korkunuzun üstesinden gelmekte epeyce bir yol katetmişsiniz demektir.

9.  Dikkatinizi, yaşadığınız bedensel duyumlardan uzaklaştırın. Çevrenize bakının. Bir şarkı mırıldanın. Yukarıdaki cümleleri tekrar edin.

10.  Panik sonlandığında bedeninizi gevşetin, derin bir soluk alın ve gününüze kaldığı yerden devam edin. UNUTMAYIN! Panik atak ile her zaman baş edebilirsiniz. Korkmayın.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült