Güncel

 

 

Türkiye Atatürk Ekseninden Kaydırılmasının Bedelini Ödüyor

Kemal Baytaş


Türk olarak hepimiz, Osmanlı atalarımızla gurur duyarız. Osmanlıların ise kendilerini Türk olarak tanımladıkları, Türklerin atası olmaktan gurur duyduklarına dair herhangi bir bilgi ve bulguya rastlanmıyor.
Devlete, Türk değil Osmanlı adı veriliyor. Türkçeyi Farsça, Arapça ile harmanlayarak Osmanlıca haline getiriyorlar.
37 Osmanlı sultanı arasında Orhan Gazi'nin annesi Malhun Hatun dışında bir tek Türk kökenli valide sultana tanık olunmuyor.
Gerileme dönemine kadar tek Türk kökenli sadrazam ise Çandarlı Halil Paşa'dır.
O da devşirme kökenli vezirlerin etkisiyle sultan tarafından boğdurularak öldürülüyor.
Devlet; devşirme adıyla Enderun'da yetiştirilerek, sadaret makamlarına getirilen yabancı kökenli dönmeler tarafından yönetiliyor. Bunlar arasında tarihe geçmiş büyük devlet adamları bulunduğu gibi Türk düşmanlarına da tanık olunuyor.
Kaderine terk edilmiş Anadolu Türkleri ise savaşlarda cepheye sürülüyor. Osmanlı asırlar boyu Türklük değil ümmetçilik duygularını esas alıyor. Oysa tarihte hiçbir ümmet İslam ülkesi bir araya gelemiyor. Sürekli birbirlerinin kuyusunu kazıyorlar.
Anadolu'daki Selçuklu atalarımız ise asırlar boyu Türk soyunun kültür ve özelliklerini muhafaza ediyor.
Osmanlı günahıyla, sevabıyla her şeye karşın 3 kıtaya egemen bir imparatorluk kuruyor. Bunu küçümsemek mümkün değildir.
Kimse kafatasçı değil. Ancak milli duygulardan yoksun, ait olduğu soy ve milleti hissetmeyen toplumlarda vatan, bir arazi parçası, olmaktan öte anlam taşımıyor.
İngiliz imparatorluğu gittiği yerlerde dilini ve kültürünü yerleştiriyor. Simdi imparatorluk yok ama dünyanın 4/3'ü İngilizce konuşuyor. Osmanlı ise gittiği yerlere kendi dil ve kültürünü yerleştirmek bir yana, onların dil ve kültürünü alıyor. Güneydoğu illerinin çoğu Arapça konuşuyor. Bedevi kültürüyle yaşıyor.


Türklük Bilincini Şahlandırarak Yeni Bir Vatan Yaratılıyor

Osmanlının son dönemlerinde, Ziya Gökalp'ler Namık Kemal'ler gibi şair ve düşünürler, topluma Türklük ve vatan bilinç ve sevgisini aşılamanın öncülüğünü yapıyorlar. Atatürk kıvama getirilmiş bu ruh ve bilinci şahlandırarak mucize zaferlerini gerçekleştiriyor.
Din' simsarları ya da kendilerini ikinci cumhuriyetçi diye tanımlayan fikir işportacıları Atatürk'ün "Ne Mutlu Türküm Diyene" ünlü deyimine karşı çıkıyorlar. Oysa Atatürk bu söylemlerle vatan-millet bilincini galeyana getiriyor. Asırlar boyu köreltilen bu duygularla yeni bir vatan yaratıyor. Aksi halde Türklükle ümmet, Arap İslam ülkeleri içinde makus kaderine terk edilmiş olacaktı.
Şimdi Atatürk Türkiyesi'nin bu hale gelmesi, ülkenin Atatürk ekseninden uzaklaşmasının bedeli oluyor. Dinciler, dinci partiler Atatürk laikliği getirmekle dini yok etti diyor. Osmanlılar gibi Türk kelimesini ağızlarına almıyorlar. Kemalizm despotizmdir diyen aydın kimlikli demokrasi züppeleri ise Atatürk devrimleri halka sormadan yaptı gibi idrak sapıklığıyla Atatürk'ün çağdaş devrim ve kazanımlarını Misakı Milliyi dinamitliyorlar.
Türkiye'yi görmemiş ABD'li profesör Arnold Ludvvig'in 20. yüzyılda dünyaya damgasını vurmuş, ülke yönetmiş Mao'dan Roosevelt'e, De Gaulle'den Nehru'ya, Churchill'den Hitler'e, Mandela'dan Stalin'e kadar 119 ülkede 2000'i aşkın lider, 377 devlet adamı hakkında 18 yıl süren 200 kadar değişik kıstasa göre yaptığı araştırma sonucu Atatürk'ün (hepsini sollayarak) 20. asrın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı ve lideri olduğu saptanıyor.
AKP iktidarı ise Atatürk'e "yeteneksizdi" diyen tarih prof.ları TV'lerde Atatürk'ü değil Humeyni'yi sevdiğini söyleyen üniversiteli genç kızlar, 10 Kasım'da Anıtkabir'de saygı duruşunda bulunmak bizim için en büyük azaptır diyen AKP'li yöneticiler üretiyor.
Tüm bunlardan, özellikle devletin, "tarikatlar ve cemaatlerin esiri haline getirilmesine çanak tutan", kimlik hakları oyununa gelerek ülkenin parçalanmasına neden olan, bir neslin afyonlanıp heba olmasına akıl almaz bir delalet ve gafletle amigoluk yapan, siyasetçi, medya, sözde aydın, bilim adamı, yazarçizer takımı kim varsa hepsi sorumludur.
 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült