Güncel

 

 

Siviller Nöbete

Güngör Mengi


Cumhuriyete bağlı aydınlar, tehlike dönemlerinde rejime sahip çıkacak cesareti göstermedi.

Bu egoizmi biraz da Türkiye’deki darbe geleneğinin uyandırdığı “asgari veya askeri güvence” besledi. Şöyle düşündüler:

“Asker nasıl olsa yıkıma müsaade etmez, müdahale eder. Demokrasi bir süre askıya alınır ama Cumhuriyet kurtulur!”

Son Newsweek dergisinde bu ezberi bozan bir Türkiye analizi çıktı.

Dergiye göre ülkedeki son gelişmeler AKP’yi “en büyük rakibi” ve önündeki “son büyük engel” olan ordunun fren etkisinden kurtarmıştır.

Bu durum Başbakan Erdoğan’ın “daha İslâmi bir Türkiye” vizyonunu uygulamak yolundaki cesaretini arttıracaktır.

Ordunun gücünün azalması AKP’ye laikliği daha demokratik bir biçimde tanımlama ilhamını mı verir, yoksa uyandırılan din devleti hortlağının cüretini mi arttırır?

Bunu zaman gösterecek.

Rahata alışmış pısırık aydınların Cumhuriyet’e bağlılığın gerektirdiği özverileri fark edip etmemeleri de etkileyecek tabii.

Askerin durumunu soracak olursanız...

Ruhat Mengi’ye verdiği mülâkatta Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Newsweek’in “Ordu yenildi” başlığını kabul etmediğini çünkü TSK’nın kendini bir savaşa girmiş saymadığını belirtti.

Orgeneral Başbuğ, hedef yapıldığı psikolojik savaşa rağmen ordunun gücünü ve kendine güvenini koruduğunu belirtmekle beraber, üstü kapalı olarak TSK’dan kimsenin rejimi koruma ve kollama anlamında eski model bir misyon yürütmesini beklememesi gerektiği mesajını verdi.

Gelişmeleri yenilgi sayanlara soruyor Komutan: “Bizden hukuk dışına çıkmamız mı bekleniyor?”

Ardından da TSK’nın demokrasiye ve hukuka bağlı kalacağı konusundaki taahhüdünü, kim bilir kaçıncı kez tekrar ifade ediyor.

Siviller “iş başa düştü” gerçeğini görmeli ve ileri demokrasilerdeki sorumluluklara ısınmaya başlamalıdırlar yavaş yavaş...

AKP iktidarı da yargının politize edilmiş kesimini kullanarak askeri tahrik amaçlı eylem ve işlemlerde bulunmaya artık bir son vermelidir.

Mağduriyet üstüne siyaset taktiği artık deşifre oldu.

Devletin üst katlarında güven ilişkilerini yeniden ayağa kaldırmakta tüm kurumların menfaati var ama en fazla iktidarın...

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült