Sansür, Darwin'in Kemiklerini Sızlattı

Çağdaş Edinsel


Bilim ve Teknik Dergisi, 200'üncü doğum günü sebebiyle Mart sayısının kapağını Darwin'e ayırdı. Ancak dergi baskı aşamasında, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve derginin Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Cebeci'ye takıldı. Cebeci, Derginin Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman'dan Darwin konusunu dergiden çıkarmasını istedi ve dergi bu çerçevede yenilendi. Kapak küresel ısınmaya ayrıldı. Yayın Yönetmeni Atakuman'a görevden alındığı da iletildi. Gazetecilere 'Atakuman'ın izne çıktığı' bilgisi verildi.
Skandal, büyük tepkilere yol açtı. TÜBİTAK eski Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak, kurumun siyasallaştığını ileri sürerek şunları söyledi: '2003'te TÜBİTAK Başkanlığı'na seçildim. Ancak engellendi ve Başbakanlık tarafından bloke edilerek durduruldu. TÜBİTAK'ta son altı yıldır yaşananlara bakıldığında, sürpriz değil. Bilim siyasallaşmaması gereken en önemli alanlardan biri. TÜBİTAK altı senedir siyasallaşıyor.'
 
Politik iğrenç bir olay
Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi Prof. Dr. Şevket Ruacan ise 'Bu olay çok kötü, iğrenç ve politik bir olay. Bilimi reddetmek inanılmaz birşey. Allah sonumuzu hayretsin' dedi.
Bilim ve Teknik Dergisi eski Yayın Yönetmeni 'Yaklaşık 8 yıl yöneticiliğini üstlendiğim dergide, Darwin kuramını defalarca kullanmıştık. Tepki gösterenlere inanç ihtiyacını doldurmak istiyorsanız uzmanına gidin diyorduk' dedi.
Prof. Dr. Tahsin Yeşildere ise 'Siyasi iktidar Cumhurbaşkanlığı ve YÖK'ü ele geçirince TÜBİTAK yasa değişikliği ile kadrolaşmanın önü açtı. Bilim gibi Türkiye'nin geleceğini planlayan bir kurumun iyice siyasallaştığını görüyoruz. Darwin'e sansür endişe verici. Türkiye'yi bilim açısından karanlık günlerin beklediği ortada' dedi.

Sezer'in 'veto' ettiği Başkan
ErdoĞan Teziç döneminde YÖK'ün Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş'i tanımadığı TÜBİTAK, şimdi de Darwin'i kapaktan çıkarmasıyla gündeme geldi. 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜBİTAK Başkanı Yetiş'in atamasını veto etmişti. Yetiş ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan gezisine eşlik etmiş ve bu ülke ile çeşitli bilim anlaşmaları gerçekleştirmişti. Dergideki yazıyı kaldırtan Prof. Cebeci'nin de 9 yıl Kral Abdulaziz Üniversitesi'nde görev yaptığı belirlenmişti. Prof. Yetiş dün Bakan Aydın'la İzmir'de TÜBİTAK AR - GE gününe katıldı.

Yasak Meclis gündeminde
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü Darwin konulu kapağının değiştirilmesini Meclis gündemine taşıdı. Çöllü 'UNESCO tarafından 2009 'Darwin Yılı' olarak ilan edilirken
TÜBİTAK bunu görmezden mi gelecektir?' diye sordu. Çöllü, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde şöyle dedi: 'Derginin kapağına ve içeriğine baskı aşamasında müdahale edilmesi, sansür değil midir? Bilim kuruluşunda böylesine bir uygulamaya izin verilmesi kabul edilebilir bir durum mudur? TÜBİTAK bunu görmezden mi gelecek?'
DSP'li Hüseyin Mert ise soru önergesinde , 'Tüm dünyanın tanıdığı Darwin'e kapılar kapanırken, Darwin'i şiddetle eleştiren Adnan Hoca'nın yazdığı Yaratılış Atlası'nın bazı okullar ve TBMM'ye girmesi sizce bir tezatlık oluşturmuyor mu?' dedi.

Zihniyet değişimi yok
TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman'ın evrim teorisinin mimarı Darwin'i kapak yapınca görevden alınması, kapağın da değiştirilmesi iddialarına TÜBİTAK'tan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın'dan cevap geldi. Bakan Aydın, bir bilim adamına sansür konamayacağını, Dr. Atakuman'ın da görevinin başında olduğunu söyledi
Bakan Aydın, İzmir'de katıldığı toplantı çıkışında şunları söyledi: 'Ben de akşam öğrendim. Daha henüz konuşmaya vaktimiz olmadı. Bilime ambargo koymak Darwin'e sansür koymak, böyle akla gelecek şey olmaz. TÜBİTAK'ın görevi de işi de bu değildir.
TÜBİTAK'ta bir zihniyet değişimi yok.'
DERGİDE YETKİ ÇATIŞMASI VAR
Aydın, dergide bir yetki çatışması olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: 'Bir gazetenin başlığını gördüm ama anlamı hissetim. Çok açık söylüyorum, bundan kimse bir ideoloji anlamaya kalkışmasın. Bilim bilimdir, inanç inançtır. TÜBİTAK'ın özerk bir kurum olduğunu söyleyen Aydın, 'Ben dahil kimse müdahale edemez. Darwin manşette olsun, yazılar olsun gibi bir kuruldan geçmemiş. Orada bir yetki çatışması var, yetki verme aşamasında usulü uymama durumu var. Darwin'le ilgili yazılar duruyor. Sansür olsa oradan da çıkardı. Darwin de olur, Marks da olur' dedi. Bakan Aydın, derginin yayın yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman'ın görevden alınmasının söz konusu olmadığını da belirtti.

 

 


 

 
Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Güncel

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült