Güncel

 

 

Gorbaçov Türkiyesi Değil, Hitler Almanyası Gibi Oluruz...

Süheyl Batum


Türkiye nereye gidiyor?

Türkiye şu anda otoriter bir rejimi yaşıyor. Otoriter rejimlerin fotoğrafını bir günde çekersen tablonun tamamını göremezsin. Egemen Bağış Bahçeşehir Üniversitesi"nde protesto edildi. Bakan, İki dakika konuşabilirsiniz. AB standartı bu dedi. İki dakikayı geçince korumalar çocukları döverek dışarı attı. Liberal aydınlar o iki dakikanın fotoğrafını çekip Demokratik bir ülke oluyoruz zannediyorlar.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

Demokrasi sadece seçim değildir. Diyorlar ki Ne güzel seçiminiz var. 411 kişi kararının önüne Anayasa Mahkemesi dediğin 11 kişi nasıl geçer. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri siyasal katılmadır. Seçim ilk katılma yöntemidir. Siyasal partiler, sivil toplum kuruluşları, referandumlar ve sendikalar katılımın diğer yollarıdır. Bu boyuttan bakıldığında Türkiye geçmişten daha kötü durumda. 2002"den beri YSK"nın işlevi aşağı çekildi. 2009 seçimleri öncesinde seçmen sayısı bir yılda 6 milyon arttı. YSK"ya, Neden bir yıl önce herkesi saymadın? dediğimizde cevap bile vermedi.

STK"lara üye olmanın önünde engel mi var?

Türkiye 1961"den sonra sendikalara alıştı. 1982"de bundan korktu. 1995"e kadar yasakladı. Şimdi iktidar TÜSİAD"a bile Senin işin mi siyasete karışmak? anlamına gelecek şeyler söylüyor. Siyasal katılımın örgütlü unsurlarının esamesinin okunmadığı bir dönem yaşıyoruz. İnsanlar eskilere sorsunlar. Sendikaların ve ziraat odalarının hiç olmadığı, TÜSİAD"ın başkanını bile seçmeye korktuğu, hiç bir derneğin ağzını bile açamadığı bir dönem yaşadınız mı?

Demokrasi için diğer unsurlar nedir?

Temel hak ve özgürlüklerdir. En temeli de insanın korunabilmesidir. Esas tehlikeler devletten geleceği için devlet, vatandaşını hem kendisinden hem başka bireylerden korumalı. Bugün geldiğimiz noktada insanların telefonları dinleniyor, özel yaşamın gizliliği yok. Bazı liberal aydınlar buna Usul bunlar, büyük tabloyu gör diyor. Hayatımda bu kadar utanç verici bir davranış görmedim. 12 Eylül"ün göbeğinde bile kimse böyle demedi. Adam 30 aydır gerekçesi bile yazılmadan tutuklu, Ne var bu bir süreç. Gorbaçov Türkiye"si oluyoruz diyebiliyorlar.

Gorbaçov Türkiye"si mi oluyoruz?

Ne Gorbaçov ne de Putin Türkiyesi, doğrudan doğruya Hitler Almanya"sı oluyoruz. İktidar ve onu kurgulayanlar ile bütün medyayı eline geçirmiş 30-35 sözüm ona aydın Türkiye"yi otoriterleştirmeye çalışıyor. Türkiye uzun süren tutukluluklar yüzünden AİHM"de davalar kaybetti. Ergenekon"dan yargılananların AİHM"e götüreceği bütün davaları da hiç tartışmasız kaybedecek. Bugün insanları telefonda konuşamaz hale soktuysan bunu hiçbir gerekçeyle makul gösteremezsin.

Ermeni ve Kürt açılımı dahil iyi giden bir şey yok mu?

Hiç yok. Dışişleri Bakanı"yla Ermeni Bakan madem önemli bir iş yapıyor, el şıkışıp coğrafyayı değiştiriyoruz demezler mi? Yanlış şeyler söylerler diye birbirleriyle konuşmalarına izin bile verilmedi. Çünkü bu onların iradesi değil. Oturun oraya, yapın bunu diyen bir irade var. Bazıları Nasıl yanlışlıklar yapıldı diyerek bizi de iktidarı da aptal zannediyor. Ama kimse aptal değil. Adam başka bir şey yapmak zorunda sen onu açılım zannediyorsun. Altı ay konuşmak yerine İspanyollar, İngilizler, İtalyanlar, Fransızlar ne yapmış bakar, belirler ve madeler üstünde uzlaşarak uygularsın. Ancak bizde İçişleri Bakanı bile ne için dolaştığını anlatamadı.

Diğer problemler ne?

İktidarları denetleyip, dengeleyecek kendilerine ait alanın dışına çıkmamalarını sağlayacak mekanizmalar olması lazım. Bunlar bağımsız yargı, özgür basın, özerk kuruluşlar ve sivil toplum örgütleridir. Her iktidar otoriterleşmeyi isteyebilir. İktidara yakın kişilere devlet bankası kredisiyle basın kuruluşu verilmesi, diğer basına değerinin çok üzerinde vergi cezaları kesilmesi, ikitidara yakın gazetecilerin tasfiye listesi yazması gibi durumların yaşandığı bir ülke göstersinler, ben de Allahım ne güzel demokratikleşiyoruz diyeyim.

Bu sorunlar nasıl giderilir?

Bağımsız yargı, özgür basın ve aydınların vicdanı. Aydınlar bunlar yapılırken benim iktidarım yapıyor derse vicdan kenara bırakılmıştır. Siyasi iktidarın otoriter bir yönetime geçmesinde aydınların bir kısmı yüzde yüz suçludur.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 


 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült