Güncel

 

 

AKP İktidarı Sürerse, Türkiye’nin Çöküşü Kesindir

Prof. Dr. Celal Şengör
 

Şengör, “din temelli eğitimin” büyük tehlike olduğunu belirterek, “AKP iktidarı sürerse çöküş kesindir” dedi

Prof. Dr. Celal Şengör, Türkiye’nin çok zor bir sü­reçten geçmekte olduğunu belirtti. “Türkiye’yi bekleyen asıl tehlike parçalanma değil Afganis­tanlaşmaktır” diyen Prof. Dr. Şengör, çarpıcı tespitlerde bulundu. İşte o tespitler:

AKP eğitimi bitirdi

Eğitim bitti. Zaten çok azdı, AKP bitirdi. Ama AKP’nin eğitimi bitirdiği bugün hiç konuşulmuyor. Belli ki Tür­kiye’nin altından kalkamadığı problemleri var. Ama esas soruyu kimse sormuyor: Bugün geldiğimiz nokta­nın temelinde ne var? Bunları kimse konuşmuyor. Herkes o gün gazetenin yazdığı sorunu tartışıyor. Çün­kü hiç kimsenin bir bilgi birikimi yok. Bilgi birikimi olmadığı için de bütün problemler bir kör dövüşe dön­müş vaziyette. Hiç kimse; ‘Oturalım şu problemi çözelim’ demiyor. Herkes; ‘Sen haklısın, ben haklıyım’ di­ye tartışıyor.

Herkes çıkar peşinde

Kürt sorunu, herkesin kendi sorunu haline dönüşmüş vaziyette. Bu sorun üzerinden herkes kendi çıkar­larının peşinde koşuyor. Başbakan, Cumhurbaşkanı olmak için bu işle uğraşıyor. CHP, iktidara gelmek, partisini bir arada tutabilmek için uğraşıyor. MHP kendine pay çıkarmaya çalışıyor. İmralı’daki kaşanesin­de oturan zat, kendi çıkarına bakıyor. Ama problem aslında nedir? Bu problem nasıl çözülmelidir? Bunun­la kimse uğraşmıyor.

En büyük tehlike

Din temelli eğitim; Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en büyük tehlikedir. Bu tam anlamıyla hayata geçtiği an Türkiye bitecektir. Türkiye’deki din tahakkümü ve din temelli eğitim bölünmeden ve parçalanmadan çok daha büyük bir tehlikedir. Çünkü bu olduğu an Türkiye Afganistanlaşacaktır. Ama bugün ne CHP, ne de MHP bununla ilgilenmiyor bile. Ne olup bittiğinden ya haberleri yok, ya da oy kaybetmekten kork­tukları için oralı olmuyorlar.

Dincileştirme politikası

Fazıl Say hakaret etmiş! ‘Hakaret etmedim’ diyor. Ama hapis cezası veriliyor. Sayın Bakan da çıkıp açıkla­ma yapıyor; ‘Büyük sanatçı, ama böyle söylememeliydi.’ Bugün Türkiye’de aklı başında adamlar, sadece şu anda sürmekte olan dincileştirme politikasına uymadıkları için ekarte ediliyorlar. Mahkum ediliyorlar.

Balyoz konuşulmuyor

TSK’ya yapılan saldırının altında da bu var. Amaç; TSK’yı ekarte etmek. Bugün politikacılar her fırsatta Ergenekon davasından söz ediyorlar. Bu çok güzel. Ama kimse Balyoz’u konuşmuyor. Neden? Oysa Bal­yoz bunun aynısı, hatta daha da beteri. Balyoz’da bütün deliller çürütüldü. Hem de hepimizin gözü önün­de gerçekleşti bu. Bir generale diyorlar ki; ‘Sen Diyarbakır’da şu tarihte, şu belgeyi, şu generale vermiş­sin!’ General diyor ki; ‘İşte belgelerim… Ben o tarihte Sayın Bakan’la birlikte Washington’daydım.’ Buna rağmen tutukladılar o generali. En son Microsoft da demedi mi; ‘Bunların hepsi uydurma’ diye. Ama bu­na rağmen bu adamlar hâlâ içeride. Olacak şey mi bu?

İlkel hesaplaşma var

Yobaz’ın intikamı yaşanıyor şu anda Türkiye’de. İlkel bir hesaplaşma sürecindeyiz. Eğer eğitimi de bunla­rın eline bırakacak olursak, Avusturya-Macaristan’daki dağılmanın aynısını yaşayacağız. Hem de bire bir aynısı olacak. Şu anda da adım adım aynı şeyler yaşanıyor zaten. Ne oldu orada? Önce; ‘Dilimi konuş­mak istiyorum’ dendi. Sonra; ‘Kendi dilimde eğitim yapacağım’ dediler. Arkasından özel parlamento iste­diler. Ama bunu da hiç kimse dile getirmiyor. Demiyorlar ki; önümüzde çözülmüş bir Avusturya-Macaris­tan var. Roma İmparatorluğu’nu çökerten de dindir. Hıristiyanlık çökertmiştir Roma İmparatorluğu’nu. İçin­den kemirmiştir. Hıristiyanlığın kemirme yöntemi de okullara saldırmaktır. Cehalet böyle yayılmıştır Roma İmparatorluğu’nda. Bunları niye kimse anlatmıyor? Bilgi yok çünkü. Bilgi de yok, birikim de yok.

T.C.’ye saldırı araç

T.C.’yi kaldırmak, bayrağı indirmek çok mühim şeyler değil. Bunlar sadece semptomdur. Yobazın intika­mı içindeki bu semptomlar, bölünmenin ilk adımları olarak yorumlanabilir. Amaç, alıştıra alıştıra Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmek, parçalamaktır.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült