On Dakikalık Masaj

Bu hızlı ve canlandırıcı masaj her zaman yapılabilir. Ne kadar meşgul olursa olsun herkesin programına uyar. Soyunmak gerekmediği için büroda veya televizyon seyrederken ya da bir partideyken bile uygulanabilir. Arkadaşınız yere veya bir sandalyeye tersten otururken siz de ayakta durabilir ya da arkasında diz çökebilirsiniz.


1. Önkollarınızı arkadaşınızın omuzlarının üzerindeki etli kısma yaslayın. Ağırlığınızın omuzları hafifçe aşağı doğru bastırılabilmesi için öne doğru eğilin. Bu hareket omuzları öne eğip kamburlaştıran gerginliği de bir ölçüde çözer.

2. Ellerinizle omurganın her iki yanını yukarı doğru bastırarak gevşekçe sıvazlayın. Omuzlara gelince hafifçe aşağı doğru bastırıp dışa doğru devam edin, ellerinizi kolların üstünde çukurlaştırıp yanlardan aşağı doğru hafifçe kaydırın. Altı kez tekrarlayın.

3. Omuzların üzerindeki kasları yoğurun. İki elinizi bir yanda kullanarak eti sırayla sıkıp bırakın. Her iki omuzda ve kolların üzerinde dışa doğru çalışın. Bu, bölgedeki tüm gergin kasları gevşetmeye yardım eden ısıtıcı bir harekettir.

4. Şimdi hafifçe sıvazlayarak bölgeyi rahatlatın. İlk başta T şeklinde yaptığınız hareketi tekrarlayın, sonra omuzların çevresinde fazladan çalışın. Bir omzun üstünde ve kolun üst kısmının çevresinde daireler çizin, bir eliniz diğerini izlesin. Sonra da diğer omuzda tekrarlayın.

5. Başparmaklarınızı omurganın her iki yanına koyup üzerlerine eğilin. Basıncı birkaç saniye sürdürün ve 2-3 cm. kadar yukarıya çıkıp tekrarlayın. Belden yukarı doğru çalılın. En üste ulaştığınızda omuzlar ve kürek kemikliklerinin çevresinde çalışın.

6. Arkadaşınızın başını bir elinizle destekleyerek diğeriyle ensesine masaj yapın. Boyundan yukarı doğru sıvazlayın, sonra dairesel basınçlar uygulayın. Boynun her yerinde ve ense kökünün çevresinde çalışın.

7. Şimdi de her iki elinizle tüm başta dairesel basınçlar uygulayın. Saçı çekmeden deriyi kendi çevresinde hareket ettirmeye çalışın. Baş, kulak çevresi, şakaklar ve alnın tamamına masaj yapın.

8. Parmak uçlarınızla başın tümünü ileri – geri sertçe ovuşturun. Bu uyarıcı hareket gerginliği gidererek arkadaşınızı canlandıracaktır. Sonra ellerinizi aşağı doğru omuzlara geri kaydırın.

9. Elleriniz açıkken omuzlara ve sırta gevşekçe kesme hareketleri yapın. Bu, yukarı doğru yaylanan bir harekettir; elleriniz ritmik şekilde vurup sıçrayarak canlandırıcı ve uyarıcı bir etkide bulunur. Böbrek bölgesini atlayın ve doğrudan omurgaya vurmayın.

10. İlk baştaki hareketi tekrarlayarak tüm sırtı dinlendirin, sonra kedi masajına geçin. Bir eliniz diğerini izleyecek şekilde parmak uçlarınızı serbest gezdirin. Tüy masajıyla bitirin.


 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org