Gerinmek Ve Esnemek: Derin Solunumun En Doğal Biçimi

Elena Cardas


Hala şöyle rahatça ve uzun uzun, içinizden içgüdüselce yükselen bir esnemenin eşlik edeceği bir şekilde gerinebiliyor musunuz? Esnemek de bir gerinme hareketidir ve doğal bir soluma gereksinimi, oksijen azlığı ya da kimi zaman beyindeki kan dolaşımında ani bir düşüşten kaynaklanır. Burada sözünü ettiğim, hiçbir şekilde rahatlatıcı olmayan, saklanan, bastırılan “terbiyeli” esneme değil. Esnemenin bu türü tam tersi bir sonuç vererek alınan soluğu' göğüs kemiği bölgesine sıkıştırır. Deneyin bir kez.

Benim demek istediğim, kendimize pek izin vermediğimiz, içimizden yükseliveren, kedilerde ya da bir bebekte gördüğümüzde hayranlık duyarak baktığımız ve bize insan dışı yaratıkları düşündüren o doğal esneme. Bu esneme çoğu zaman rahatlatıcı bir gerinmeye dönüşür ve bunları da bedeni gevşeten bir nefes veriş izler. Bu derin esneme sırasında tek esneyen yüz kasları, ağız, burun ve gırtlak bölgesi değildir, bedenin bütün nefes bölgeleri, alt kaburga, solunumun temeli olan leğen kemiğine kadar karın-leğen kemiği bölgesinin iç yüzeyi de bu harekete katılır. Esnemeyi gözünüzde ince bir emme hareketi olarak canlandırın.

Bu hareket genişleyen ağız, burun, gırtlak bölgesi ve leğen kemiği bölgesi arasında bir tür hava cereyanı gibi hissedilir.

Esneyemiyor musunuz? Ya da yalnızca çok yorgun olduğunuzda mı esneyebiliyorsunuz? Gelin birlikte deneyelim. Aslında bu, derin solumanın vejetatif sinir sisteminizi kuvvetle çalıştıran ve harekete geçiren en doğal biçimidir. En deneyimli nefes terapistlerinden biri olan Alice Schaarschuch bize zorlamaksızın esneyebilmek için aşağıdaki alıştırmayı gösteriyor:

•  “Esnemeyi önce sadece dışardan görünüşüyle taklit edelim: ağız ve gırtlağımızı açabildiğimiz kadar, koskocaman bir elma boğazımızdan midemize kayacakmış gibi açtıkça açalım. Damağımızın yukarı kısmının, küçük dilimizin nasıl yukarı kalktığını hissediyor muyuz? Biz koskocaman, uzayıp giden, sessiz bir "aa.. ” şeklinde nefes alırken gırtlağın boğaz açıklığı yuvarlak bir biçim alarak zorlanmaksızın olabildiğince açılmalıdır. Kısa, sessiz bir “aa..” ve hep açık bir ağızla aldığımız nefesi vererek bunu gerçek bir esneme gereksinimi doğup ağzımızı istesek de kapayamayacak olana kadar yineleyelim. Şimdi artık bütün yapacağımız, esnemesi sona eren ağzımızın kendiliğinden kapanmasını beklemek olacaktır.”

•  Kendinizi bu doğal sürece düşünceleriniz ya da bedeninizle müdahale etmeksizin bütünüyle verdiğinizde kol ve bacaklarınız hatta bütün vücudunuzda gerinme ihtiyacı doğar.

•  Hem esner hem gerinirken nefesinizin siz hiçbir şey yapmaksızın içinize aktığını hissedebildiniz mi?

Kapanış Alıştırması

•  Gerinin ve ağzınızı açarak sessizce nefesinizi vererek esneyin. Bundan sonra da içsel olarak dinginleşmiş bir şekilde alıştırmanın deneyimini özümseyin.

•  Kendinizi esneme güdüsüne ve genişlemiş olan ağız, burun ve damak bölgesi ve onlara bağlı olarak leğen kemiği bölgesindeki “hava akımı duygusu"na bırakın.

•  Bu iki alan arasındaki etkileşimin bilincinde olmak önemlidir: böylece kısa bir süre içinde leğen kemiği bölgesi kaslarınızı ne kadar sık zorladığınızı, kastığınızı farketmeye başlarsınız. Daha önce de söylediğimiz gibi temel nefes olan karın-leğen kemiği bölgesi solunumunun akışı bu şekilde büyük ölçüde engellenmektedir. Bu tür bedensel yanlış gerilimleri etkileyip çözmek ancak farkındalık ve öz denetim ile olasıdır.

•  Böylesine sereserpe esneyip gerindikten sonra nefesinizi verirken kendinizi başlangıç pozisyonunda geriye doğru bırakın ( ama sırtüstü düşmeyin!)

Önemli: Kapanış alıştırması sırasında “hava akımı duygusunu” yitirmeyin ve bu duyguyu yavaş yavaş gündelik yaşamınızla bütünleştirin.


 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Egzersiz

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült