Enerjiyi Artırıcı Ve Bedeni Arındırıcı Zayıflama Nefesi

Cem Şen

Günümüzde, şişmanlık gittikçe halk sağlığını en fazla tehdit eden sorunlar arasında yer almaktadır. Kabaca bir ülke sıralaması yapıldığında ülkemizdeki şişman insan sayısının gittikçe arttığı görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde halkın %30.6’sı aşırı kiloludur ve şişmanlıkta ilk sırada yer almaktadırlar. İngiltere %23 ile 3. sırada, Yunanistan %21.9 ile 5. sırada ve Türkiye %12 ile 18. sıradadır. Bu da ülkemizde yaklaşık olarak sekiz insandan birinin aşırı kilolu olduğu anlamına gelmektedir. Bu da hemen hemen 9 milyon insana karşılık gelmektedir. Bu 9 milyon insan, önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı da dahil olmak üzere bir çok tehlikeli hastalığının pençesinde olacaklardır.

Şişmanlığın nedenlerini daha önceki bölümlerde incelemiştik. Bu nedenlerin içinde en önemlilerinden bir tanesi bedende yeterince sıcak enerji bulunmamasıdır. Bedende sıcak enerjinin yeterli miktarda bulunmaması, bedenin kilo almasına ek olarak zihnin yavaşlamasına, depresyona, canlılıkta azalmaya, cinsel enerjinin bozulmasına da yol açmaktadır. Bu nedenle aşırı kilo sorunu ile başa çıkmak için ilk olarak bedendeki sıcak enerjinin artırılması gerekmektedir.

Samimi olmak gerekirse, doğu öğretilerinde şişmanlık ve benzeri gibi sorunlar için tasarlanmış belli egzersizler bulunmamaktadır. Bunun yerine beden ve zihin sağlığını korumak için geliştirilen egzersizlerin bir kısmının kilo sorunlarının çözümünde de faydalı olduğu görülmüştür. Bu nedenle size burada göstereceğim egzersizi kilo sorununuz olmasa da diğer faydaları için yapmalısınız.


 

Arındırıcı Nefes

Hazırlık: Bu çalışmayı yapmanın en rahat yolu yere bağdaş kurarak oturmaktır. Eğer yere oturmakta zorlanıyorsanız bir sandalyeye de oturabilirsiniz ancak Uygulama bölümündeki egzersizler yardımıyla bedeniniz esnemeye başladığında bu egzersizi uygulamak için yere oturmalısınız. Fakat çalışmayı asla yatarak uygulamamaksınız.

Yere rahat bir şekilde oturduktan sonra bedeninizi doğal bir şekilde dik tutun. Bütün nefes egzersizlerinden önce olduğu gibi bu egzersiz öncesinde de tüm kaslarınızı gevşetin ve bırakın bedeninizdeki tüm ağırlık aşağıya çöksün.

Ellerinizi rahatça dizlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Bu nefes çalışmasında akciğerlerinizin tamamını dolduracak kadar nefes almanız ya da akciğerlerinizin tamamını boşaltacak kadar nefes vermeniz gerekmemektedir.

Çalışmayı uygularken yalnızca nefes vermeye odaklanacak, nefes alma işleminin doğal bir şekilde gerçekleşmesine izin vereceğiz. Yani nefesinizi, karın kaslarınızı zorlayarak siz vereceksiniz ama bedeniniz kendiliğinden, doğal bir şekilde nefes alacak.

Nefesi burnunuzdan alıp burnunuzdan vermelisiniz. Bu nefesin ağızdan nefes alma ve verme şeklinde yapılan bir türü de bulunmakla birlikte bu nefesin amacı farklıdır. O nedenle kilo vermek ve bedeninizi arındırmak için burnunuzdan nefes almayı ve burnunuzdan nefes vermeyi unutmayın.

Bu nefeste karnınızın içeriye doğru keskin bir hareketi ile akciğerlerinizdeki havayı boşaltacaksınız. Büyük olasılıkla bu hareket sırasında akciğerlerinizdeki havanın %6070’i boşalacaktır. Daha fazlasını boşaltmak için kendinizi zorlamamalısınız. Bu çalışmanın amacına aykırı olacaktır.

Arındırıcı Nefes’te ritm çok önemlidir. İlk başlarda 2 saniyede 1 kez nefes vermeniz ve almanız yeterlidir. Çalışmada deneyim kazandıkça bu ritmi 1 saniyede 1 nefes verme ve almaya kadar artırmalısınız.

Yine ilk başlarda birkaç kez nefes verip aldıktan sonra başınız dönebilir ve nefessiz kalabilirsiniz. Bu normaldir. Böyle bir şey olursa nefeslerinizi kendi haline bırakın ve dinlenin. Nefesleriniz normale döndükten sonra çalışmanızı tekrarlayabilirsiniz.

1.       Tümüyle gevşeyin ve karnınızı bir anda içeriye çekerek akciğerlerinizdeki havayı burnunuzdan boşaltın.

Uygulama:

2.       Nefes almak için herhangi bir şey yapmayın. Bırakın hava kendiliğinden içinize dolsun.

3.       Nefes alır almaz yeniden karnınızı tek bir harekette içeriye çekin ve akciğerlerinizdeki havayı burnunuzdan boşaltın.

4.       Akciğerlerinizdeki hava boşalır boşalmaz karnınızı serbest bırakın ve hava doğal olarak burnunuzdan akciğerlerinize aksın.

Nefes verme ve almayı belli bir ritim ile tekrarlamayı sürdürün.

Çalışmada belli bir süre yoktur ancak genellikle 10 ya da 20 nefesten sonra dinlemenizi tavsiye ederim.

Yararları:

Bedeninizdeki yağların yakılmasını sağlar.

Akciğer kapasitenizi artırır. Kan dolaşımınızı hızlandırır.

Sindirim sistemini rahatlatır ve şeker hastalığının iyileşmesine katkıda bulunur.

Mide adalelerini güçlendirir.

Öfke, kıskançlık, nefret gibi olumsuz duyguların denetlenmesini kolaylaştırır. Hastalıktan nedeniyle oluşan toksinlerin ve negatif enerjinin atılmasına yardımcı olur. Beden ısınını artırır ve toksinlerin atılmasını hızlandırır.

Cildinizi canlandırır.

Uyarılar:

Ülser ve gastrit sorununuz varsa bu nefes çalışmasını yumuşak bir şekilde uygulamalısınız.

Kalp sorununuz, yüksek tansiyonuz, epilepsiniz varsa bu nefes egzersizini uygulamamaksınız.

Enerji Verici Nefes

Bu nefes çalışması beden enerjisinin belirgin bir şekilde artmasına yardımcı olacaktır. Fakat Arındırıcı Nefes’e oranla daha zorlayıcı bir nefestir. Nefesin daha ileri seviyelerinin çalışılması için mutlaka bir öğretmene ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte bu nefesin ilk seviye çeşitlemesini kitap yardımıyla kolayca öğrenebilir ve bütün faydalarından yararlanabilirsiniz.

Enerji verici nefesi, alt enerji alanınızdaki sıcak enerjiyi artırmak için kullanabilirsiniz. Eğer böyle yapacaksanız nefes egzersizinin hemen ardından bir sonraki bölümde anlattığım şekilde meditasyon çalışmanızda fayda olacaktır. Özellikle T’ai Chi Ch’uan, Savaş Sanatları çalışan ve şifa alanında çalışan insanların alt enerji alanında enerji toplamaları üzerinde çalıştıkları alanda çok daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Bu nefes egzersizini düzenli uygulamaya başladığınızda günlük yaşam enerjinizin belirgin bir şekilde arttığını fark edeceksiniz. Özellikle dolaşım sorunu olan ve sabah uyanmakta zorlanan insanlar bu nefesi uygulamaya başladıklarında bu sorunların ortadan kalktığını göreceklerdir. Bununla birlikte çalışma gece yatmadan önce uygulanırsa uyumayı zorlaştırabilir. Bu nedenle bu nefes egzersizini sabah programınızda kullanmanız daha uygun olacaktır.

Hazırlık: Bu çalışmayı yapmanın en rahat yolu yere bağdaş kurarak oturmaktır. Eğer yere oturmakta zorlanıyorsanız bir sandalyeye de oturabilirsiniz ancak Uygulama bölümündeki egzersizler yardımıyla bedeniniz esnemeye başladığında bu egzersizi uygulamak için yere oturmalısınız. Fakat çalışmayı asla yatarak uygulamamaksınız.

Yere rahat bir şekilde oturduktan sonra bedeninizi doğal bir şekilde dik tutun ve gevşeyin. Ellerinizi rahatça dizlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Bu nefes çalışmasında nefes alma ve nefes verme süresinin ve miktarının eşit olması gerekmektedir. O nedenle üzerinde odaklanmanız gereken en önemli konu budur. Nefes almanın vermeden daha uzun olduğu ya da nefes vermenin almaktan daha uzun olduğu nefes çalışmaları da bulunmaktadır ve bunların her biri farklı amaçlara hizmet etmektedir.

Nefes alma ve verme süresinin eşitlendiği bu nefes, dengeli bir enerji yaratmak için bu eşitliğe ihtiyaç duyar.

Bir önceki nefes egzersizinde olduğu gibi bu nefes egzersizinde de yalnızca burnunuzdan nefes alacak ve burnunuzdan nefes vereceksiniz. Bir eğitmen yardımı olmadan ya da çalışmada iyice ustalaşmadan bu çalışmayı derin nefes alarak ya da vererek uygulamamaksınız. Akciğerlerinizin %60’ını doldurup boşaltmak yeterli olacaktır.

Uygulama:

Çalışmada dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi de karnınızı içeriye çekerken diyaframınızı değil, karnınızın daha alt kısmını kullanmanızdır. Bu egzersizi diyaframınızı kasmadan uygulamalısınız. %60 nefes alma ve nefes verme kuralına uyarsanız bu sorunu yaşamadığınızı göreceksiniz.

1.       Tümüyle gevşeyin ve karnınızı içeriye, omurganıza doğru çekerek akciğerlerinizdeki havanın %60 ya da %70’ini burnunuzdan boşaltın.

2.       Nefes vermeyi bitirdiğinizde, burnunuzdan nefes almaya başlayın ve akciğerlerinizin % 60 ya da %70’ini hava ile doldurun. Nefes alma ve nefes verme süreniz eşit olsun.

3.       Nefes alır almaz yeniden karnınızı içeriye çekerek akciğerlerinizdeki havayı burnunuzdan boşaltın.

4.       Akciğerlerinizdeki hava boşalır boşalmaz burnunuzdan nefes alarak akciğerlerinizi yeniden doldurun.

Bu nefes çalışmasını ilk başlarda 1 saniyede nefes alıp 1 saniyede nefes vererek yapacaksınız. Egzersizde deneyim kazandıkça yarım saniyede nefes alıp yarım saniyede nefes verebileceksiniz.

Çalışmada iyice ustalaşıncaya kadar nefeslerinizi %60-%70’ten daha derin bir hale getirmeyin. Nefes alma ve vermenin ritmik bir şekilde, birbirini tekrar ederek devam etmesi gerekmektedir.

10-20 nefes alıp verdikten sonra gevşeyip dinlenin.

Yararları:

Bedendeki enerjinin belirgin bir şekilde artmasını sağlar.

Bedeni ısıtır.

Zihnin sakinleşmesini sağlar.

Bedeni toksinlerden arındırır.

Kanınızdaki oksijen miktarını artırır.

Uyarılar:

Ülser ve gastrit sorununuz varsa bu nefes çalışmasını yumuşak bir şekilde uygulamalısınız.

Kalp sorununuz, yüksek tansiyonuz, epilepsiniz varsa bu nefes egzersizini uygulamamaksınız.

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült  
Egzersiz