Ayak Ve Bacak Masajı

Necdet Tuna


Uzun süre ayakkabıların içinde kalan ayakkabılarımızı çıkarttıktan sonra ağrıyan ayaklarımızı ellerimizle ovuşturduğumuzu hepimiz biliriz. İç güdümüzle. bilmiyerek yaptığımız bu hareket bir çeşit masaj olup, ayak kaslarını gevşeterek, dolaşımlarını kamçılar.

Batı ülkelerinde ayak bakımı bu arada ayak masajı da yapan özel enstitüler vardır. Memleketimizde bu işi yapacak kuruluşlar olmadığı gibi, bir meslek olarak da tanınmaktadır ve bu nedenle de yetişkin personel de yoktur. Bu işi kendiniz yapabilirsiniz ve hiç de zor değildir. Herkes kendi ayağına masaj yapabilir. Nasıl yapabileceğinizi size öğreteceğiz.

Kaslar yumuşamış gevşemiş olduğu için, en iyisi ayak masajını akşamki ayak banyolarından sonra yapmaktır. Ayağı çalıştıran kasların bir bölümü baldırda olduğundan masaja oradan başlamak daha etkili olur.

Ayak ve baldır masajında, genel masaj uygulamasında yararlanılan beş manipülasyon yalnız ikisi sıvazlama (öfloraj) ve yoğurma (petrisaj) kullanılır. (Bu konuda geniş bilgi için yazarın «Klasik Masaj ve Spor Masajı» isimli eserine baş vurabilirsiniz.) Masaja başlamadan önce yatağa veya bir divanın üzerine oturunuz ve dizinizi resimde görüldüğü gibi bükünüz. Baldırınızı, topuktan başlayarak dizin arkasına kadar 8-10 defa sıvazlayınız.

Sıvazlama bittikten sonra, diğer resimde görüldüğü şekilde, baldırınızı arkadan kavrayın. Eliniz içindeki kitleyi, yani baldır kaslarını, topuktan başlayıp yukarı çıkarak, baş ve diğer parmaklarınız arasında sıkıp gevşetin, yani yoğurun.

Aynı hareketi aşağı inerken de yapınız.. Bu hareketi de 8-10 defa tekrarlayınız. Sıvazlama bitince bacağınızın durumunu değiştirmeyin. Bu pozisyonda ayak ucunuzu kuvvetle dizinize doğru çekin ve bırakın. Bu hareketle de büzülmüş ve kısılmış baldır kaslarınızı gererek esnetebilirsiniz.

Bunları bitirdikten sonra, gene durumunuzu değiştirmeden üsteki resimde sağ elin durduğu şekilde baldırınızı gevşekçe tutun. Kas kitlesini baş parmağınız ve diğer parmaklarınız arasında sağa sola çarptırarak titreştiriniz veya sallayınız. Diğer elinizi dizinizin üzerine koyarak, bacağınızın sallanmasını engelleyebilirsiniz.

Baldırdan sonra sıra bacağın ön yüzündeki kaslara gelir. Resimde görüldüğü gibi bacağınızı, ayak sırtından başlayarak dizinize kadar 8-10 defa sıvazlayınız.

Aynı bölge kaslarını resimde görüldüğü gibi gererek esnetiniz.

Bu bölgeye petrisaj yapmak biraz zordur. Onun için, gerekirse bir ehline yaptırınız.

Ayak masajı için, sandalyeye oturur masaj yapacağı nız ayağınızı diğer diziniz üzerine koyun. Ayağınızı iki elinizle birlikte resimde görüldüğü gibi kavradıktan sonra, önden başlayıp arkaya doğru ayağınızın iki yanını, baş parmak ve diğer parmaklar arasında sıkıştırıp gevşeterek kuvvetle yoğurun.

Önemli olan ayağın iç bölümündeki, baş parmağı hareket ettiren kaslardır. Baş parmağın hallux valgus şeklini alıp eğrilmesinde, ayağın iç bölgesindeki kaslar hem zayıflar hem esnekliklerini kaybederek sertleşirler. Bu bölgeyi daha kuvvetle yoğurunuz. İyi yapıldığı takdirde kasların gerginliği azalacak. dolaşımı aktive edilecek ve ağrılar da kaybolacaktır. Hatta, uzun süre yapılırsa, gerekli egzersizler de eklendiğinde. parmağın daha fazla içe dönmesi durdurulabilecektir.

Bu masajlar en çok 4-5 dakikanızı alır. Rahatlayacak bir süre sonra hissedecek ve ayak ağrılarınızı unutacaksınız.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

Egzersiz

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült