Denemeler

 

İHTİYAÇ=VAZGEÇMEK

İhtiyaçlar; yetinmesini bilmiyorsak vazgeçmeyi öğretir çoğu zaman. Ve olgunlaştırır bizleri. Neden olması gerektiğinden daha fazlasını istiyoruz? Hayal kırıklıkları yaşamamız,vazgeçmelerimiz bundandır. İhtiyacınız olanı ona layık olduğunuz kadar yaşayınız aksi takdirde bedeli vazgeçmektir.

YANLIŞ=DOĞRU

Bazen bir yanlış birçok doğru getirirken bazense bir doğru birçok yanlış getirebilir. Doğru; istemediğimiz birçok şeyi yapmaya zorunlu kılarken bizi, yanlış kalmayı da istemişizdir tüm kalbimizle. Yanlış ve doğru ayrılmaz bir bütündür. Tıpkı mantık ve kalp gibi.

2=1

İkililerin yerini ilklere bırakmasıdır.

 


 

Başlangıçlar; Bazen bilemeyiz nerden başlayacağımızı. İşte o zaman bizi anlamsız bir telaş sarar,ikilem bağlar ve git geller olur hayatımızda. Bazense farkında olmadan başlamışızdır çoğu kere. Düşünmeden... 'Her sonun bir başlangıcı var.' deriz. Oysaki her sonun bir başlangıcı her başlangıcın bir sonu olduğunu unutup rastgele yaşarız. İşte bu yüzdendir ki yanılmalarımız.

Nedenler; Nedeni; sebebibin olmak istediği şeylerde ararız. Bazı şeyleri ne kadar düşünsekte nedenleri inanmak istediğimiz sonuca bağlarız. Ve bu son derece inandırıcı olur. Fakat şöyle bir gerçek vardır ki; Yaşadığımıza inanmak yerine hep inandığımıza yaşamak isteriz. İnandığımız gibi yaşayarak sadece kendimizi kandırmış oluruz. Ne yazık ki bunu itiraf edemeyiz.

Kırgınlıklar; Kırıyoruz,kırılıyoruz çoğu zaman. Peki ya sonrası? Akıtılan o gözyaşlarının vermiş olduğu pişmanlıklar... Ne kadar da yeniliyoruz duygularımıza. Sakin olmak mümkünken neden hep en uç noktaları düşünüyor ve kendimizi anlamaya çalışmıyoruz? Tüm bu soruların cevabını kendinize sorduğunuzda ne kadar kaçmak isteseniz de kaçamayacaksınız.

Keşkeler; Geçmişimizdeki pişmanlıkların sonunda ve hayallerimizin başında eksizsiz bir ‘KEŞKE’ vardır her zaman. Geçmiş yaşantımızdaki keşkelerin ayrı bir yeri vardır bizde hiç ama hiç unutulamayan.Geçmiş birşeyi ya yeniden yaşamak ya da farklı yaşamak isterken aslında o anı yaşarız hayallerimizde.İşte o an kendimizi duygularımıza esir bırakır ve teselli bulmaya çalışırız.

Kararlar; ‘Bu sefer kararlıyım.’ Hayatınızda bu cümleyi kaç kere kurmuşluğunuz vardır ya da uygulamışlığınız? Kararlı olmak için kararlıyım demek yetmez çoğu zaman. Kararlı olmak öz güven ve tecrübe ister. Zordur tecrübe sahibi olmak zordur insanın kendine güvenmesi. Bu yüzden hiçbir zaman tamamen emin olamaz kesin kararlar veremeyiz. Versekte bu kararın arkasına sığındığımızla kalırız. Öz güven ve tecrübeye ihtiyacımız var!..

Değerler; Sizce ne kadar değer veriyoruz kendimize? Olması gerektiği kadar mı yoksa biraz daha az mı? Kusura bakmayın ama özünü bilmeyen ve benliğine saygı duymayan bir insan kendisini de bilemez. Ne biraz az ne de biraz fazla. Değerlere ancak ona layık olduğumuzda kazanırız. Hep kazanmanız dileğiyle...


Aygül Yaman

 

 

 

Ana Sayfaya Gitmek İçin Tıklayın

www.aymavisi.org