Kişisel Gelişim

 

 

Nesneler Değişmez Biz Değişiriz

Jason Carrier


Anneannenizden miras, en sevdiğiniz koltuğun yüzü kaç kere değişti? Sadece üç... Anneannenizin ölümünde, annenizin evine taşındığında değişmişti sizin mobilyalara uysun diye... Kardeşiniz kendi evine çıktığında boşalan odada yalnız kalacaksınız diye sevinip odanıza aldığınızda da çiçekli olmasını istemediğiniz için değiştirmiştiniz. Evlenirken almak istediğinizi söylediğinizde karınızın beğenisine göre yeniden kaplandı yılları taşıyan koltuk...

Peki, siz her oturduğunuzda aynı kişi miydiniz?

Her hafta sonu anneannenizi ziyarete gittiğinizde, size pişirdiği kurabiyelerin kokusunu alırken uyuyakaldığınız koltuk ... Kardeşinizle paylaşamadığınız, sonunda uzlaşma sağlamak için anneannenizin kendisinin oturup iki yanına minderlere sizi oturup masal anlattığı... O zaman en büyük derdiniz kardeşinizle paylaşmak zorunda olduğunuz oda, boya kalemleri, oyuncak ve anneanne şefkatiydi, değil mi? Henüz hiçbir sınava girmemiş, kendiniz ispat etmek için herhangi biriyle ciddi olarak yüzleşmemiş, kişiliğinize uysa da uymasa da toplum kurallarından birine bile boyun eğmemiştiniz. O vakitler kimdiniz?

Anneannenizin ölümü ilk gerçek kaybınızken, evini boşaltmak için annenizin çabalarına hiç destek vermeyip inatla üstünden kalkmadığınız koltuk... Evdeki heı eşyanın uygun yerlere dağılımına kayıtsızlığınızın yanında anlaşılmaz inadınızla sizin evinize taşınan... O zaman sevdiklerinizin ölümünün gerçekten bir kayıp olmadığım inanma savaşınızı gösteren bu bağlılık aslında ciddi değişiminizin başlangıcıydı belki, değil mi? Her hafta sonu göremeseniz de anılarını yaşatacağınıza olan sözünüzü gösteriyordu koltuktaki ısrarınız. Artık kişiliğiniz için söylenebilecek bir sıfat vardı: İnatçıydınız!

Kardeşiniz odanızı paylaşmaktan rahatsız olduğunuz şeyler yaparken belirlediğiniz tavrı açıklamak için de seçtiğiniz koltuk... Odanızda sigara içemeyeceğini söylerken, kız arkadaşıyla vakit geçirebilsin diye televizyon izlerken, onun dinlediği müzikten rahatsız olduğunuz için kitap okurken oturduğunuz... Ayrı eve çıkmasının daha doğru olduğuna kardeşinizi ikna ederken de bu koltukta oturuyordunuz değil mi? O zaman zafer kazanmak için kurallar olduğunu öğrenmiştiniz. Zamanla elde etmelere karşı kazandığınız üstünlüğünüzün tohumu bu bilinçte yatıyordu muhtemelen: Başarılıydınız!

Yıllarca bu koltuk sizin için kendini dinleme, insanlara nasıl davranacağınızı belirleme, huzur bulma, vakit geçirme için en uygun yer oldu. Onu odanıza almanızın vakti geldiğinde kimse inadınızı, istediğini elde etme başarınızı yadsımadı. Koltuk odanıza geçtiğinde ikinci kez yüzü değişti. Ama siz o koltuğa ilk oturabildiğiniz yıllara oranla köklü birçok değişimden geçmiştiniz bile. Toplum içinde yer edinmiş, karakterinizi oluşturmuş ve en önemlisi benimsetmiştiniz. Kırılmaz kurallar ve eğilebilen fikirlerle donatmıştınız yaşamınızı.

Bu yüzden evlenmeye karar verdiğinizde, karınız koltuğunuzu seve seve kabul etti. .. Sizi o koltukta kitap okurken, heyecanla maç seyrederken, huzurla uyuyakalmışken hayal etti. .. Bebeklerinizi, siz uyanmayın diye sessizce yatak odasından çıkararak o koltukta emzirdi. Çocuklarınız iki yanınızda o koltukta oturarak masallar anlattınız. Anneannenizden hatırladıklarınızı.

Bazen yılarca çevirip içeri dışarı çıktığımız kapı kolunun şeklini fark etmediğimizi anlayıp bakakalırız. Her zaman saati öğrenmek için başımızı çevirdiğimiz duvar saatinin rakamlarının yeşil olduğunu yıllar sonra fark ettiğimiz de olmuştur. İlk alındığı günden beri değişmeyen ya da sesini çıkarmaksızın uyum sağlayan eşyalara rağmen kaç kez değişim süreçlerinden geçmişizdir sizce? Heyecanlarımız, hırslarımız, kızgınlıklarımız, mutluluklarımızla şekillenen karakterimizi kaç kez karşımızdakinin karakteriyle eşlemeye çalışmış, kararlarımızı kaç kez sorgulayıp şimdi olsaydı öyle davranmazdım, demişizdir.

Kaç kez yeniden bambaşka bir biz olmuşuzdur? Koltuğumuzda uyuyakalırken başka, uyandığımızda başka biri olarak kalktığımız kaç gün geçmiştir? Değişmeyen tek şey değişimken, biz mi etrafımızdakiler mi daha çok değişmiştir sizce?

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült