Kişisel Gelişim

 

 

Korkunla Dost Ol

Joe Magaro


Sosyal fobi, çoğu insanın ömründe en az bir veya daha çok kez uğraşmak zorunda kaldığı bir durumdur. Toplum önünde konuşma korkusu, yabancılarla konuşma korkusu veya ilk kez yeni birileriyle tanışma korkusu gibi durumlarda hemen hepimiz bu etkiyi hissetmişizdir. İşin aslı, Amerikan Ulusal Eşzamanlı Hastalık Araştırması (US National Comorbidity Survey)’na göre sosyal fobi, anksiyete bozuklukları içerisinde en sık karşılaşılan bir numaralı rahatsızlıktır.

Bazı sosyal fobi durumları insanı felç edici gibidir. Bu insanlardaki, “dinleyiciler önünde konuşma düşüncesi” bile gerçekleşmesi ileride olabilecek bir ihtimal olmaktan çıkmıştır. Bazılarında ise çok da felç edici gibi olmayıp sadece devamlı tekrarlayan bir korku düşüncesi olabilir, fakat bu da sizin işinizde gerçekleştirmek istediklerinize ve kişisel ilişkilerinizdeki başarınıza engel olabilir.

Sosyal faaliyetlerdeki korku düzeyinizin, bunu hangi zamanlarda yaşadığınızın ve ne zamandan beri sosyal fobik olduğunuzun hiçbir önemi yok; bu durumu TAMAMEN ortadan kaldırabilirsiniz. Size bunu anlatmak için buradayım.

Korkunuzun ve fobinizin sizi ne kadar derinden sarmış olduğunu düşürseniz düşünün, bu sizin doğal bir parçanız değildir. Fobiler, aynen diğer alışkanlıklarınız gibidir... Bunlar zaman içinde öğrenilir ve yapıla gelir. Bu alışkanlıklarınızla birlikte çok uzun bir süre yaşamışsanız, bunlar ikinci bir doğanızmış gibi görülebilir. Ancak, bunlar illaki doğanızın bir parçası olmak zorunda değildir. Ve tıpkı sabahları kalkış saatinizi veya daha sağlıklı beslenmek için yemek düzeninizi değiştirebildiğiniz gibi, fobinizi de değiştirebilirsiniz.

Son araştırmalara göre, hepimiz sadece İKİ doğal korku ile dünyaya geliyoruz:

(1) düşme korkusu ve (2) gürültülü ses korkusu. Diğer tüm korku ve fobiler, geçmişteki bazı travmatik yaşantıların sebep olduğu öğrenilmiş birer davranıştır. Ve bunlar yıllarca tekrarlana tekrarlana bir alışkanlık/huy haline gelir ve fobiye dönüşür.

Şu an, ne zamandan beri bu fobiyi yaşadığınıza bağlı olarak, davranışlarınızı değiştirmek biraz zaman alabilir. Fakat bir kere, olumsuz düşünce kalıplarınızı yeni olumlu doğru olanlarla değiştirmeye ve dünyaya bakışınızı, dünya hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmeye başlarsanız gerçekten ilerleme kaydedebilirsiniz. Kendinden emin tutumunuzu ve yeni güven duygunuzu sağlamlaştıran bu yeni davranışlarınızı, bir kere o eski fobik davranışlarınızın yerine koymaya başlarsanız, hızlıca ve kolayca kendinizi iyi hissetmeye de başlayabilirsiniz, aynen daha öncelerdeki korku hislerinizde olduğu gibi. Ve iyi hissetmek için ne kadar çabalarsanız, o kadar iyi hisseder ve gerçekten kötü hissetmek ise daha da zor hale gelir!

Benim bu programdaki amacım, sizi iyi hissetmeye karşı TİRYAKİ(bağımlı) yapmaktır. Sadece “ara sıra” veya “çoğu zaman” için değil TÜM zamanlar için sizi korkusuz, güvende ve rahatlamış hissine TAKINTILI hale getirmek istiyorum. ;)

Ve bunu başarmanız için öğreteceğim bu yöntem; sosyal durumlarda kendinizi gergin ve endişeli hissetmenize neden olan yöntemin aynısının basitleştirilerek uygulanmasıdır. Onu basitçe TERSYÜZ etmektir. Bir toplulukta çekici biriyle karşılaştığınızda veya dinleyiciler önünde bulunduğunuz her bir anda, beyninizin/zihninizin sizin gergin hissetmeniz için kullandığı belirli kati bir yöntemi vardır. Son derece analitik bir yaklaşımla, sosyal durumlarda sizi n gergin hissetmenize neden olan, zihninizde gerçekleşen tüm bu süreçleri adım adım keşfedeceğiz.

Bu belirli kati yöntemi çözdükten sonra, yine bu aynı süreci taklit edebiliriz ve bu sefer “korku”yu “cesaret” ile değiştirebiliriz. Böylece, gerginlik hissinizin artmasına sebep olan o aynı tetikleyici etkenler ortaya çıktığında; artık gerginlik yerine güven, kendinden emin olma duygusu ve kafanızdaki o durumla baş etmek için kendinizi hazır hissedebilirsiniz.

Alıştırma 1: Korkunuza Kahkaha ile Gülüp Geçin

Korkuya neden olan belirli bir duruma karşı, davranış tarzınızı değiştirmenin en iyi yollarından biri, davranışlarınızı “gülünç” ve “saçma” olarak görmek ve nitelemektir. Bunu bir dakikalığına düşünün. Kahkahayla gülerken hiç korktuğunuz oldu mu?

Sizi korkutan bir durumla karşılaştığınızda eğer gülmeye başlayabilirseniz, gerçekten o korku hissinden kendinizi korumuş olursunuz.

 Rahatlayabileceğiniz ve rahatsız edilmeden kendi başınıza biraz vakit geçirebileceğiniz sakin bir yere oturun.

 Geçmişte yaşadığınız şiddetli bir korku ve endişe anınızı düşünün, hatırlayın. Kendinizi tamamen o anki durumun içine koyun; olayları görün, duyun ve o anki yaşadıklarınızı tam olarak hissedin. Vücudunuzda o korku hissini yeniden yaratmaya çalışın.

 Hatıranızı bir film sahnesi gibi izleyin. Endişe hissetmeye başlamadan önceki halinize bakın. Ardından, sizi korku hissine sokan o tetikleyici etkenlerle karşılaşırken görün. Sanki gerçek hayatınızda yine bu durumla karşılaşıyormuş gibi vücudunuzda yayılan o duyguyu hissedin. Yaşadığınız o durumun ilk endişe anlarında nasıl tepki verdiğinizi görün.

 Sanki bir filmmiş gibi o eski hatırayı seyretmektesiniz. Bu filmin görüntüsünü hayalen iki kat büyütün. İçinde o andaki korku hissinizi barındıran ve aslına göre iki kat büyütülmüş olan bu görüntüyü izliyor olmanız, şu anki endişe hissinizi daha da arttıracaktır.

 O korku duygusunu sanki gerçek hayatınızda yaşıyormuş gibi daha sahici hissedebilmek için görüntüyü iki kat daha büyütün.

 Filmi izlemeye devam ederken, çok yüksek bi sesle, derin ve böğüre böğüre bir kahkaha atın. HA HA HA HA HA!! Dandik filmlerde veya çizgi filmlerde gördüğünüz çılgın bir bilim adamının kahkahası gibi düşünün. Gürültülü ve manyakça bir şey olsun.

 Böyle garip bir tarzda birkaç defa daha kahkaha atın. Bu duyguya karşı doğal olarak bir tebessüm ve kahkahanın oluştuğunu hissetmeye başlamış olmalısınız.

 Aynı hatırayı kullanarak süreci baştan itibaren tekrarlayın. Size kendinizi gergin hissettirmiş olan o durumla karşılaşmadan önceki halinizin filmini izleyin.

 Şuan, sahici bir korku ve gerginlik hissetmenize neden olan bu tetikleyici etkenlerle yine karşılaşmış gibisiniz ve şimdi izin verin şu çok çılgın bilim adamı tekrar bir kahkaha daha atsın. HA HA HA HA HA!!

 Normalde gergin olmanıza sebep olan o tetikleyici etkene karşı kahkahayla gülün. Gönlünüzü ferahlatıp ruhunuzu coşturan o içinizde artmakta olan kahkaha ve eğlenceyi hissedin.

 Ve şuan, yeni bir hatıra oluşturmaya başlayın. Genellikle korku hissetmeye başladığınız tam o anlarda, o çılgın bilim adamı gibi bir kahkaha attığınızda, bu sefer nasıl davranacağınızı bir hayal edin. Gerginliğinizi tetikleyen o etkenlere basitçe gülüp geçtiğinizde oluşan güven ve güçlenmişlik duygusunu hissedin. Kendinizi, böyle bir durumun üstesinden gelmiş olarak ve gerçekte tam olarak nasıl davranmak istiyorsanız bu şekilde davranırken izleyin.

 Bunu birkaç defa tekrarlayın. O korkuyu tetikleyen etkenler karşısında kendinizi tekrar tekrar kahkaha tufanı atarak izleyin. Yine zihninizde, gerçekte böyle bir durumda nasıl davranmak istiyorsanız o şekilde davranıyor olduğunuzu tekrar tekrar görün.

Kahkahalar içinde gülerken korku hissetmek zor değil mi?

İlk başta kendinizi zorlayarak gülüyor olsanız bile, beyniniz bu farkı bilemez.

Özellikle kahkahanın ilk başlarında, kahkahanın bilhassa abartılı ve tuhaf olması “sistemi kandıran” ve sizin doğal olarak gülebilmenizi sağlayan bir yöntemdir.

Eğer bu derin, böğüren kahkahanız size korku hissettiren bir tetikleyici etkenle örtüşürse, artık korkunuza karşı etkili bir şekilde kahkaha atabilirsiniz. Gerginlik hissini, kahkahalarla kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Çünkü, her iki duyguyu da aynı anda hissetmek imkansızdır.

Rahatladığınız sakin bir ortamda, geçmiş bir deneyiminiz üzerinde çalışmak oldukça etkili bir teknik olsa da, bunu farklı mekanlarda da kullanabilirsiniz. Topluma açık olan her ortam böyle manyakça kahkalar için uygun olmasa bile, özel bir durumda kendinizi hızlıca iyi hissetmek için bunu kullanabileceğiniz uygun anlar muhakkak vardır. Başkalarınca işitilip, mutluluğunuz elinizden alınmadan, örneğin kendi arabanızın içinde gürültülü bir kahkaha atabilirsiniz. Belki bir tuvalet lavabo veya ofiste de. (tabi tuvalette sizden başka biri yoksa!)

Özellikle, sizi korku hissinden hızlıca uzaklaştıracak bir mutluluk patlaması yaşamak istediğiniz herhangi bir anda, o çılgın bilim adamının kahkahasını atıp ferahlayabileceğiniz size özel, gözlerden uzak bir yer bulabilirsiniz.

Korkuya karşı kahkahayla gülmek, fobinizi etkisiz hale getiren en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca, kahkahayla gülerken korku hissedebilmek gerçekten son derece zordur, bu durum aynı zamanda ruh halinizin düzelmesine de yardım eder. Bir fobiyle olan mücadelenizde, sizin aşırı ciddi ve hırslı olmanız konusunda pek faydası olmaz. Ama size yumuşak kalpli bir bakış sunar ve her şeyin o kadar da ciddiye alınmaması gerektiğini farkettirerek, kendinizi gergin hissettiren durumlara olan bakışınızı bir hayli değiştirebilir.

Alıştırma 2: Korkunuza Karşı Gürleyin

Bir fobiyi tam çıkış noktasındayken yakalamanın tek yolu kahkaha atmak ve kaygısız kalmak değildir. Korku karşısında kahkaha atmak kötü bir hissin nötrlenmesine yardım edebilir ve iyi bir his yaratabilir. Fakat bunun yanında metanet ve dayanıklılık hissi yaratmaya ne dersiniz? Peki ya bir cesaret hissi geliştirmeye. herhangi bir duruma karşı doğrudan kullanacağınız bir güç hissine. ne dersiniz?

Bazı kişilerin olayları aşırı ciddiye alması, daha ilk karşılaşmada bile fobi yaratan bir sebeptir. Böyle bir durumda kahkaha atıp kaygısız kalmak en etkili çözümdür.

Fakat bazı durumlarda ise sadece ÖFKELENMEK yeterlidir. İhtiyacınız olan tek şey, size “YETER ARTIK!”(*) dedirtecek o kırılma noktasına ulaşmanızdır.

*(Dilimizdeki deyimle “YETER ULAN!” daha etkili ve hisli olabilir.)

Gergin ve endişeli hissetmenize sebep olan bir duruma karşı ürkekçe bir tepki vermek yerine, izin verin şu içinizdeki o gücü serbest bırakalım. Haydi, böyle bir durumla baş etmek için vahşi ve hayvani bir dürtü oluşturalım. Bunun için en iyi izlenecek yol, korkunuza karşı kendinizi gürletmek ve o korkunun kuyruğunu kıstırıp dörtnala kaçışını izlemek. :)

 Rahatlayabileceğiniz ve rahatsız edilmeden kendi başınıza biraz vakit gerdirebileceğiniz sakin bir yere oturun.

 Son zamanlarda size korku ve endişe hissettirmiş olan bir deneyiminizi düşünün. Zihninizde bu deneyimi bir film gibi izleyin. Durumla alakalı belirgin ayrıntıları hatırlayın: ne gördünüz, ne duydunuz, ne hissettiniz?

 Şu an, bu deneyimi yeniden yaşıyormuşçasına içinizde oluşmaya başlayan o korkuyu hissedin. İçinize doğru akan o korkuyu ve o deneyiminizde endişelenmenize sebep olmuş olan o tetikleyici duruma doğru yaklaşmakta olduğunuzu izlerken, korkunun nasıl da giderek artıyor olduğunu hissedin.

 Görüntüyü hayalen iki kat büyütün. Endişe hissini büyütün; bu sayede, gerçekten o deneyimi tekrar yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. belki tam şu an içinizde çok benzer bir durumla tekrar karşılaşıyormuş gibi hissediyor olabilirsiniz. O hissi daha da arttırmak için görüntüyü bir kez daha büyütün.

 Kendinizi ürkek, endişeli ve korku dolu olarak hissederken, içinizde bir güç patlaması hissedin. “DUR! YETER ARTIK! BU ÇOK SAÇMA! BUNU BİR DAHA YAPMAYACAĞIM!

 Bu süreci tekrarlayın. Zihninizde bu filmi tekrar izleyin ve içinizde korku hissini başlatan tam o tetiklenme anında, yine o güçlendirici sloganınızı haykırın.

“DUR! YETER ARTIK! BU ÇOK SAÇMA! BUNU BİR DAHA YAPMAYACAĞIM!

 Şimdi, ilk baştan itibaren tekrar başlayın. Filmi zihninizde tekrar izleyin. Bu sefer, şu tetiklenme anına ulaştığınızda sizden güçlü ve vahşi bir canavar(kaplan) gibi öfkeyle hırlamanızı veya öfkeyle burundan solumanızı istiyorum. O tetikleyici durum karşısında tekrar öfkeyle hırlayın ve inanarak, kendinizden emin bir şekilde “SENİ YAKALADIM! BENİMSİN!” deyin.

 Öfkeyle hırlama veya öfkeyle burnundan soluma kavramları size tamamen saçma gelebilir. Fakat bana güvenin. Sadece deneyin. Ve bunu YÜKSEK SESLE yaptığınızdan emin olun. Genellikle korku hissettiğiniz anlarda gürleyip öfkeyle hırladığınızda nasıl hissettiğinize bir bakın. Bu fenalık ve azamet hissi, her türlü ürkeklik ve korku hissini sizden uzaklaştıracaktır. Bu sesleri çıkardığınızda içinizde oluşan güçlenmişlik ve şevk duygusunu hissedin.

 Bu süreci birkez daha tekrar edin. Filmi tekrar izleyin ve tam o korkunun tetiklendiği ana ulaştığınızda iyi birkaç öfkeli hırılama daha çıkarın. Hatta aynı anda zihninizdeki bu sarsıntıyı işitmeye çalışın.

 Hayvani dürtüleri harekete geçirmenin bir sonucu olarak içinizde oluşan güçlülük ve kararlılık duygusunu hissedin. Bu iç gücünüzü ne kadar çok kullanmak isterseniz, bir o kadar kolaylıkla bu korku hissinin üstesinden gelebilirsiniz.

Tekrar ediyorum, çevrede kimse yokken yüksek sesle hırlama, gürleme veya öfkeyle burundan soluma kavramının bir hayli tuhaf göründüğünü biliyorum. Bunu kendi kendinize deneyene kadar, herhangi bir şeye karşı hayvan gibi hırlamanın, size nasıl yetkinlik güçlülük hissettirdiğini tam anlamıyla anlatamam.

Belki bu, hepimizin içindeki hayvani yanımızı dışarı çıkartan bir çeşit biyolojik tetikleyici türüdür. Ama bunda, iç korkularınızı sizden uzaklaştırarak kuvvetle çözüme kavuşturan, fobilerinizle baş etme gücü sağlayan, çok ilkel temel bir şey var.

Aynen kendi kendinize attığınız yüksek sesli kahkahanız gibi, bu da en iyi şekilde çevrenizde kimselerin olmadığı durumlarda yapılabilecek bir faaliyettir. Kendi kendine deli gibi gülen veya sebepsizce hırlama sesleri çıkaran kişileri memnuniyetle seyredecek pek fazla insan bulamazsınız.

Yine de, önceki bölümde bahsettiğim gibi, olumlu etkilerinden faydalanacağınız bu sesleri çıkarırken, sıkılmayacağınız gözlerden uzak bir alana çekilebilirsiniz. Ayrıca, bu hırlama hissini kendi kendinize zihninizde de çalışabilirsiniz. Bu şekilde, eğer en hafif bir gerginlik hissi bile hissederseniz hırıltıyı içinizden yükseltmeye başlayın, bunun için zihninizde bir hırlama çıkarabilir ve yine hızlıca onu susturabilirsiniz.

Alıştırma 3: Korkunuzu Geriye Sarın

Bu sefer, korkunuzu etkili bir şekilde nötrleyebilecek bazı tekniklerden bahsedeceğim. Bunlar, size korku hissi veren durumlar karşısında gösterdiğiniz tepkisel davranış tarzınızı, etkili bir şekilde değiştirmeye başlayabileceğiniz, güçlü düşünce değiştirme teknikleridir.

Eğer diğerlerini geçip doğrudan bu konuya atladıysanız, çok ayıp ettiniz! Bu programdaki her konu, bir öncekinin üzerine inşa edilmek üzere, baştan sona doğru uygulanması için hazırlanmıştır. Çalışmakta olduğunuz alıştırmalar, size anlık bir fayda sağlarken; önceki çalıştığınız alıştırmalar ise korkunuzla başetmeniz için daha köklü bir fayda sağlayacaktır.

“Geriye Sarma” diye adlandırdığım teknik, en iyi düşünce değiştirme tekniklerinden biridir. Hatıralarınızı geriye doğru oynatıp bazı değişiklikler yaparak, içinizde oluşan o duyguları kökten değiştirebiliriz.

Filmdeki her şeyin garip tiz bir sesle geriye doğru oynadığını işitip görebileceğiniz eski tarz bir VHS videokasetinin geri sarılmasını düşünün. Size korku hissettiren durumların hatıralarıyla yapacağımız şey de işte tam olarak bu. Ve bu hatıralar karşısındaki tepki tarzınızı değiştirerek, gelecekte benzer durumlar karşısında vereceğiniz tepki tarzınızı da değiştirebiliriz.

 Rahatlayabileceğiniz ve rahatsız edilmeden kendi başınıza biraz vakit geçirebileceğiniz sakin bir yere oturun.

 Gözleriniz kapayın ve daha önce kendinizi gergin ve endişeli hissettiğiniz en son sosyal bir anınızı hatırlayın. Kendinizi o eski aynı duruma girmiş ve aynı deneyimi tekrar yaşıyormuş gibi hayal edin.

 O sahneyi gözünüzün önünde(akli gözünüzle) oynatın. Kendinizi gerginlik hissederken ve endişeye kapılırken seyredin.

 Tam şu an, en sondayken filmi durdurun. Ve gözünüzün önünde geriye doğru oynatın. Kendi kendinizi geriye doğru hareket ederkenki o sahnede seyredin.

Bu esnada [filmin sonundaki] o gerginlik hissinden, [filmin başındaki] sakinlik ve rahatlık hissine doğru geri geçişinizi izlerken ne kadar da farklı hissediyor olduğunuza bir bakın.

 Tekrar geriye doğru filmin en sonuna atlayın. (filmi ileriye doğru oynatmadan!) Sahneyi geriye doğru tekrar seyredin, fakat bu sefer daha hızlı hareket edecek şekilde biraz daha hızlı oynatın. Aynen, kumandanızın geri sarma tuşuna iki kez bastıktan sonra her şeyin daha hızlı hareket etmesindeki gibi. Bu sefer daha da fazla rahatlama hissettiğinize dikkat verin.

 Tekrar geriye doğru filmin en sonuna atlayın. (filmi ileriye doğru oynatmadan!)

Bu sefer, sahnenin tüm parlaklığını canlılığını arttırın. Bir çizgi filmdeki veya bir Technicolorn filmindeki gibi görünene kadar tüm renkleri daha canlı ve parlak hale getirin. Filmi tekrar geriye doğru izleyin ve nasıl daha da fazla güven hissetmeye başladığınızı fark edin. *(renkleri abartılı görünen eski usul film teknolojisi)

 Bir kez daha, geriye doğru filmin en sonuna atlayın. (yine filmi ileriye doğru oynatmadan!). Bu defa hayal edebildiğiniz en saçma müziği sahnenize ekleyin, belki bir sirk müziği olabilir. Şuan sahne abartılı bir şekilde renkli ve sahnede gürültülü bir sirk müziği çalıyor, şimdi yine filmi geriye doğru izleyin. Tekrar geriye doğru filmin en sonuna atlayın ve hızlandırın. Sahneyi izlemekteyken, kendinizi tamamen rahatlamış ve gevşemiş hissedene kadar bunu birkaç defa yapın.

 Şimdi yeni, sakin ve güven dolu bir tavır ile baştan sona doğru(!) hareketinizi yeniden hayal edin. Hislerinizdeki değişikliğe dikkat edin. İlk baştaki [sahnedekine] çok benzer olan o sosyal anınızda; bu defa kendinizi iyi, güler yüzlü ve keyif dolu bir hisle hayal edin.

Bu tekniği, geçmişinizdeki herhangi bir durumla bağlantılı olan her türlü korku ve endişenizi tamamen nötrlemek için tekrar tekrar yineleyebilirsiniz. Bu yöntem, bazı durumlar karşısında verdiğiniz tepkinin abesliğini fark etmenizi ve sonrasında da bağdaşık olduğunuz o hisleri nasıl gerçekten tersine çevirebileceğinizi etkili bir şekilde öğrenmenizi sağlar.

Önceki alıştırmalarda gerginlik hissinizi arttırmak için, zihninizde izlediğiniz o eski hatıraların görüntü resim büyüklüğünü değiştirmiştik. Zihninizde canlandırdığınız, o gerçeğe yakın hatıranızda oluşturulan davranış değişikliğinin etkisini, artık gerçek olarak farkedebiliyorsunuzdur. İçsel konuşmanızın tonunu komik ve salakça bir şeyle değiştirmek de bunun gibidir. Eski bir hatıranızın filmini tekrar oynatırken parlaklığını ve yönünü değiştirmek, o durumla ilişkili hislerinizi de çok etkili bir şekilde değiştirebilir.

Bu alıştırma, o hatıranın zihninizin de oynatıla gelen tarzını basitçe ve kesin olarak değiştirerek, böyle durumlara karşı kahkahayla gülüp geçmenize son derece yardımcı olur. Aynı zamanda, zihninizdeki bir durum veya hatıraya olan bakış tarzınızı değiştirebilme becerisi sunar. İleriki çalışmalarda yine bunlara benzer teknikleri kullanarak, sizi sınırlayan korku ve düşüncelerinizi tam olarak temelden nasıl değiştireceğinizi göstereceğim. Bu teknikleri kullandığınızda, gerginlik ve endişe hissettiğiniz o benzer durumlar, artık size güçlenmişlik hissi verecektir.

Sonuç

Bu programı indirdiğiniz için size saygıyla teşekkür ediyorum. Bunun için bir hayli zaman emek sarfettim. Umarım bu program sizin için kocaman bir değişiklik yaratabilmiştir.

Sosyal fobinizi nasıl tamamen ortadan kaldırabileceğiniz konusunda herkese yönelik bir evde çalışma kursu üzerinde yoğun çaba sarfediyorum. Özel-belirgin korkular üzerine daha derinlemesine odaklanmak niyetindeyim, bu korkular nasıl oluşuyor ve bunlardan kökten nasıl kurtulunur... Ve çalışmalarıma, sosyal fobiyi tamamen ortadan kaldırmak için daha önce hiç görülmemiş tekniklerden oluşan yeni kapsamlı bir yazı dizisini(set) de ekleyeceğim. Web sayfama üye olursanız, program hakkında güncel epostalarla sizi bilgilendirebilirim. Üye olmak istemezseniz, aklınızın bir köşesinde bulunsun, program hazır olur olmaz bu sayfada bir duyuru yapacağım.

Kendinizi iyi hissetmek için ne kadar çok çabalarsanız, kendinizi her an iyi hissetmeye bir o kadar bağımlı hale gelirsiniz, diyerek, izninizle bu programı sonlandırayım. Kendinize yardım edemeyeceksiniz. [Çünkü,] kendinizi gergin ve endişeli bile hissedemeyeceksiniz. :)

Sadece kontrolün elinizde olduğunu hissedeceksiniz. Örneğin nasıl davranmak istediğinize karar verebilirsiniz. Çünkü, artık korkunuzu bir dosta dönüştürdünüz.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült