Kişisel Gelişim

 

 

Kendini Gözlem Yoluyla Daha Yüksek Farkındalık

Guy Finley


Yüksek farkındalık basamağının anahtarı kendini gözlemdir; kendini gözlem, yalnızca içimizden geçip gitseler bile, kendi duygu ve düşüncelerimize karşı içsel olarak tetikte olmayı öğrenmemizin yoludur. Kendimizi bu yeni yolla gözlemlediğimizde, üstün benliğimiz, doğal olarak, bizi kendi aşağı dünyalarına sürüklemek isteyen rahatsız edici duygu ve düşüncelerin üzerinde egemenlik kurar.

Kendini gözlem, ona olan tepkimiz tarafından sürüklenip gitmek yerine, kendimizde şahit olduğumuz şeyi anlamamıza olanak sağlar. Bu yeni ve daha yüksel içsel “konum” çevremizde ve içimizde gözümüzün önüne serilenlerin gözlemcisi olarak hem olup bitenin bir parçasıdır, hem de aynı zamanda olup bitenler tarafından dokunulmazdır: “Dünyadan değil, dünyada olmak.” Bu sözün anlamını içselleştirirseniz eşi benzer olmayan içsel bir mabet hakkında küçük bir fikriniz olur. Bu şekilde uyanık olduğumuzda, tüm durumlar ve olası sonuçlarına karşı, geçmişten getirilen hiçbir önyargı ya da önkoşulu olmayan bir bilinç seviyesinde eylemde bulunduğumuzdan, her zaman doğru seçimleri yaparız. Bunun anlamı akıllı olanı seçmekte özgür olduğunuzdur.

Üstün akıl, biriktirilmiş arzuların ivmesine bağlı olamaz. İçimizdeki sessiz gözlemci düşünmez; görür. Bu önemli bir noktadır, çünkü kendimizi gözlemlemek, bencil olamayacağımız anlamına gelir. Kendini gözlem yoluyla edinilen daha yüksek farkındalık, seçim alanımızı genişletir, çünkü bu yükseltilmiş içsel pozisyon, sizi oyunun üstünde bir yere yerleştirir ve oyuncuların tamamını görmenizi sağlar. Diğer yandan, bencillik sahada olmak gibidir. Tüm oyuncuları göremediğiniz gibi, görebildikleriniz de çoğunlukla, size çarpmakla kalmayıp, artık ne tarafa koşmanız gerektiğini bilemeyecek hale getirene kadar sizi çevrenizde döndürüp durur. İşte en önemli nokta da budur: Koşmayı ve çarpışmayı bırakın ve görmeye başlayın.

Kendini değiştirmek için, kendini gözlemden daha büyük bir güç yoktur, çünkü bu yeni içsel bakış tek başına kendinizi gerçekten tanımanızı sağlayabilir. Kendini kendinden özgürleştirmek, tümüyle üstün doğanıza göre yaşamakla aynıdır. Bu yüksek düşünsel durumda, Sahte Ben’inizi geride bırakmış olmaktan gelen özgürlüğün keyfini sürersiniz. Bu üstün benliğiniz sizin üstünüzde durmaktadır. Ona katılın. İzin verin, kendi içinizdeki gerçek evinize geri dönerken tüm yolda size rehberlik etsin.

Kendi içsel ışığınızı artırmak gibi önemli ve uygulamalı bir görevde ısrarcı olduğunuz kendinizi sahadaki hırgürün dışında tutmak için yukarıda tribünde kalmayı amacınız yaparak her gün, sahada, kendinizde gördüğünüz bazı olumsuzluklardan giderek daha fazla rahatsız olur hale geldiğinizi fark edebilirsiniz. Bu gerçekten ilerleme gösterdiğinizin güçlü bir belirtisidir. Bu tür bir rahatsızlık durumunda, öğrendiğiniz ilkeleri uygulamalısınız. Yaşadığınız bu velvele, sizi aşağıda, sahadaki mahalle kavgasına sokmak için elinden geleni ardına koymayan Sahte Ben’dir. Tribünde, gözetleme yerinizde kalın. Görebileceğiniz hiçbir şeyden endişeye kapılmayın. Unutmayın, ışığın hiçbir gölgeden korkması gerekmez ve içinizde keşfedebileceğiniz korkutucu şeyler gölgeler dünyasından gelir. Sizin tek göreviniz onları yeni anlayışınızın ışığına getirmek ve kalanını halletmeyi ona bırakmaktır.

Şimdi, bu temel ilkeyi inceleyelim: Kendinizi bu yeni yolla görmek, fiziksel varlığınızın farkındayken aynı zamanda duygularınızı ve düşüncelerinizi de gözlediğiniz anlamına gelir. Kendinize karşı bu yeni farkındalığımızda, eski içeri dalma ve kendinizi yargılama eğiliminiz de askıya alınır. Biraz farklı şekilde söylersek, kendini gözlemlemek kendinin tümüyle farkında olmanın bir yoludur ve kendinizde gördüğünüzün bir sonucu olarak ortaya çıkan, kendinizden duyduğunuz kaygıya karşı tetikte olmayı da kapsar. Bu benzersiz psikolojik duruşta, çaba göstermeksizin tüm bu yanlış kaygılardan uzak durursunuz çünkü eğer herhangi bir kaygı oluşursa, sizin olduğunuz bir şey gibi değil, gördüğünüz herhangi bir şeymiş gibi ele alınırlar.

Başlangıçta, bu genişletilmiş özfarkındalık hali, bir anda fazla ileri gitmek gibi gelebilir. Öyle olmadığına size güvence veriyorum. Bir kez alıştığınızda, kendini gözlemlemek, sirkteki hokkabazı sakin sakin seyretmekten daha zor değildir. Aynı anda neredeyse altı yedi farklı nesneyi aynı anda çevirip döndürebilir ama bu sizin derdiniz değildir. Görmek için çaba gerekmez; yalnızca gösterinin keyfini sürersiniz! Ve hazır gösterilerden bahsetmişken, hiçbir şeyin Sahte Ben’in üzerindeki perdeyi, bu özel tür içsel dikkatten daha hızlı indiremeyeceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız. Mağarada yaşayan yarasa için ışık ne ise, kendini gözlemlemenin aşağı benliğimiz için de aynı şey olduğunu göreceksiniz. Aynı yarasanın güneş ışınlarına dayanamaması gibi, Sahte Ben de bu yeni ve bizi iyileştiren özfarkındalığın ışığında yaşayamaz.

 

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült