Kişisel Gelişim

 

 

Kendine-Yardım Kitapları Niçin Bana Yardımcı Olmuyor?

Sussana Mcmahon


Öz Değerin nasıl öğrenileceği hakkındaki bir önceki sorunun cevabında kendine-yardım kitabı okumaktan söz edilmedi. Elinizdeki kitap, bir kendine-yardım kitabı sayılabileceği için bu atlama ilginizi çekebilir. Bu kitap da dahil olmak üzere, kendine-yardım kitabı okumak, üç nedenle Öz Saygı geliştirmenizi sağlamaz.

Birinci neden, insanların çoğunun bu kitapları hızlı bir çözüm bulmak için alması ve okumasıdır. Kitabın onlara bir çözüm sunmasını ve bu çözümü okuyarak özümsemeyi umarlar. Kendine yardım kitaplarının çoğu, cevapları bir şekilde kapsarlar, ama Öz Saygının doğası yaşamak ve uygulamaktır. Bu beceri okuyarak edinilemez. Aksiyon ve uygulamayla öğrenilir. Öz Saygı sadece yaşayarak özümsenebilir. Size verilemez veya bir başkasının Öz Saygı geliştirme yöntemleri okunarak geliştirilemez. Bu kendine-yardım kitaplarının değersiz olduğu anlamına gelmez. Değerlidirler, yoksa oturup bu tür bir kitap yazmazdım. Ama, sadece faydalanılacak bir araç olarak değerlidirler. Sadece okumak işe yaramaz. Okuyarak yalnız olmadığınızı, başkalarının da aynı şeyleri yaşadığını, değişmeyi öğrendiğini ve değişimin olası olduğunu öğrenmek, bu işe devam etmenizi sağlar. Kitaplar bir çare olamazlar. İnsanların çoğu bu kitapları bitirdikleri zaman, büyülü bir değişime uğrayacaklarını düşünerek, bunlara para harcar ve bunları okurlar. Kitaplar size nasıl düşünmeniz gerektiğini ve başkalarının nasıl başardığını söyleyebilir ama sizin adınıza düşünemezler. Bunu kimse, seçtiğiniz rol modelleriniz bile sizin adınıza yapamazlar. Bunu kendiniz yapacaksınız.

Kendine-yardım kitaplarının çoğunun başarısız olmasının ikinci nedeni, bir değişim önerisiyle başlamalarıdır. Bu kitaplar, kendinizi nasıl değiştireceğiniz, bazı şeyleri şu andakinden daha farklı ve tahminen daha iyi nasıl yapabileceğiniz, hayatınızda yanlış ya da bozuk olan şeyleri nasıl düzeltebileceğiniz üzerine yazılmıştır. Bu konular kişiyi terapiye yönelten nedenlerle aynıdır. Burada eksik olan nokta kabullenme kavramından söz edilmemesidir. Değişmek için önce kendinizi olduğunuz gibi kabullenmeniz gereği büyük bir paradokstur. Kendini değiştirmeye odaklanınca, kendini kabullenmek çok zordur. “Kendimi on kilo verince..., terfi edince..., bir başkası beni sevince..., istediklerim olunca... değişince seveceğim” demek daha kolaydır. Değişime odaklanmak, delip geçmeniz gereken bir duvara toslamaya benzer. Kendinizi kabul etmek, duvardan bir adım uzaklaşıp, duvarı yargılamadan gözlemlemek ve belki de duvarda bir kapı görmektir. Kabullenmek duvarda bir çıkış yaratır ve değişimin oluşmasını sağlar. Kabullenmek değişimin temelidir. Kendine-yardım kitaplarının çoğu daha kitaba başlarken, kendinizi kabul etmek için değişmeniz gerektiğini anlatırlar.

Bu, kendine-yardım kitaplarını başarısız kılan üçüncü nedeni ortaya çıkarır. Kitaplar kabul dolu, özendirici bir ortam yaratamazlar. Rol modelleri sizi olduğunuz gibi kabul ederek, kendinizi kabullenmenize yardımcı olurlar. Gözlemleriyle kendinize bakmanızı ve değişime açılan kapıyı bulmanızı sağlarlar. Asıl işi sizin yapmanız gerektiğini ve Öz Saygı öğrenmenin sancılı bir süreç olduğunu belirtmiştik. Rol modelleriniz, kendinizi kabul etmenize yardımcı olurlar, değişim süreci için destek ve yardım dolu bir ortam sunarlar. Okumakta olduğunuz kitap da dahil olmak üzere, kendineyardım kitapları Öz Saygı öğrenme sürecini tamamlayabilir, bir araç olarak kullanılabilirler ama asla tek araç olamazlar.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült