Kişisel Gelişim

 

 

En Uyumlunun Ayakta Kalması Mı?

A.C. Ping


Biz hepimiz liderleriz. Her birimiz bir başka kişi için bir örnek oluşturur. Ve her birimiz olmasını dilediğimiz bir geleceği biçimlendirme sorumluluğuna sahibiz.

-Keshavan Nair

Yaşamınızı “en uyumlunun ayakta kalması” zihniyetiyle mi sürdürüyorsunuz? Ödülü talep etmek için başkalarını basamak yapar mısınız? Karşılaştığınız her çatışmanın, ancak birinin kazanması ve diğerinin kaybetmesiyle mi çözümlenebileceğini varsayıyorsunuz?

Hayır?

Öyleyse neden bunların oyunun kuralları olduğunu varsayalım?

Bunu bir an için düşünün. Büyüdükçe ailemiz ve dostlarımızın ihtiyaçlarını gözetmemiz söylenir ve aktif olarak onların refahını sağlarız. Birçok durumda onların kazancı için özveride bulunuruz. Ailemiz ve dostlarımız bize dış dünyadan korunaklı bir rahatlık sağlar. Tartıştığımızda bile kan bağlarının kopmayacağını biliriz. Diğer bir deyişle, birbirimize bağlıyız ve dolayısıyla ilişkinin uzun vadedeki doğasına uygun hareket ederiz. Bunu dış dünya ve özellikle iş dünyası hakkında bize söylenenlerle kıyaslayın. “Bu bir rekabet dünyasıdır” deriz. “Kendine iyi bak” yaygın bir ifadedir. İş dünyasında çalışanlar bir içki için buluştuklarında, konuşma sanki bir savaş raporu çerçevesine kayar. İşler nasıl gidiyor? Yeniyor musunuz yoksa yeniliyor musunuz? Tekrar tekrar anlatılan özel hikayeler, kazanılan büyük savaşları, devre dışı bırakılan rakipleri, yüzleşilen meydan okumaları kapsar.

Dünyanın gidişatının böyle olduğunu düşünürüz, değiştirilemeyeceğini varsayarız, dolayısıyla buna uymak için kendimizi uydururuz. Evde dostlarımızla birlikteyken sahip olduğumuz kişilik, şirket dünyasına girdiğimizde farklı olur.

Neden bunun değiştirilemeyeceğini varsayarız?

Bir an için durun ve kişisel bir açıdan düşünün. Evde ve işte farklı bir kişi mi oluyorsunuz? Ofise girdiğinizde gardınızı mı alıyorsunuz? Siz her zaman bir diğerinin zararına, kendi şirketinize fayda sağlayacak fırsatlar mı arıyorsunuz?

Eğer benzer benzeri çekiyorsa ve kolektif inanç gerçekliği yaratıyorsa, herkes sadece bunu izlediği sürece her şey aynı kalacak. Hepimiz şikayet edip üzüleceğiz fakat hiçbir şey değişmeyecek.

Eğer benzer benzeri çekiyorsa, izlemek yerine neden liderliği ele almayalım? Herkesin birden kazandığı çözümleri arayın. Sadece kendi faydanıza hizmet eden kişisel iyiliği değil, herkesin kazancı için ortak iyiliği arayan, bolluğa dayalı bir bakış açısını kucaklayın. Daha yüksek bir seviyeye ilerleyerek liderlik edin, izlemeyin.

 

 

 

 


 


Ana Sayfaya Dönmek İçin Tıklayın 

  www.aymavisi.org  
 

 

 

 

 
 + Büyüt | - Küçült